Nadbytok plastov všade okolo nás je téma, ktorá sa čoraz častejšie a hlasnejšie ozýva z článkov, reklám či workshopov. Zamyslíme sa nad ňou, no kým nemáme adekvátnu náhradu, ktorá by plasty vytlačila z hry, stále budú hrať v našom živote významnú rolu. No potom sú tu aj tí, ktorí sa príležitosti postavia čelom a prinesú niečo nové, čo má potenciál zlepšiť náš spôsob života. A to urobila aj Baja. Do sveta vypustila svoje BajaBee voskové obrúsky a ponúkla nám ľuďom možnosť, ako môžeme nielen minimalizovať plasty v kuchyni, ale hlavne minimalizovať plytvanie potravinami.

Minimalizovanie plastového odpadu je veľká téma, ktorá rezonuje po celom svete. Aký je tvoj názor na plasty?

Plasty sú dobrý pomocník, ale zlý pán. Aby som to uviedla na správnu mieru, plasty by nemuseli rezonovať svetom, ak by sa s nimi hospodárilo a nakladalo správne. V niektorých odvetviach sú nevyhnutné, no pokiaľ je ich využitie len jednorazové, sú zbytočné. Ak už plasty použijeme, odseparujme ich do žltého kontajnera. Najlepším spôsobom ako eliminovať plasty, je obmedziť ich používanie alebo im úplne predchádzať. Obyčajnú igelitku môžeme nahradiť plátennou taškou, jednorazové plastové obaly na jedlo za vlastný obedár. U nás doma sme nahradili aj jednorazovú potravinovú fóliu za voskové obrúsky BajaBee. Voskové obrúsky nie sú len ekologická záležitosť, ale tiež praktický kuchynský pomocník.

Čo ťa motivovalo k tomu, aby si začala vyrábať voskové obrúsky?

Bol to sled okolností. Všade vo svete sa rieši téma plastov. Je to problém, ktorý vieme vyriešiť iba my ľudia. Raz som prišla k mojej sestre na návštevu a v kuchyni som objavila voskové obrúsky. Vôbec som nevedela, na čo slúžia. Boli to kusy navoskovanej látky, ktoré si vyrobila sama na balenie potravín. Vysvetlila mi, že potraviny v nich vydržia dlhšie čerstvé a nekazia sa tak rýchlo. Navyše sú opakovane použiteľné a kompostovateľné. Naštudovala som si postup výroby na internete a zopár som ich vyrobila pre vlastné použitie. Samotná výroba bola náročná, ale bavilo ma to. Vedela som, že robím dobrú vec. Nechcela som si to nechať len pre seba, obdarovala som rodinu a chcela som to šíriť ďalej. Prišlo rozhodnutie, že ich začnem vyrábať a môj priateľ ma v tomto rozhodnutí podporil a zapojil sa.

Zelenina, chlebík, cesto... Čo všetko si už skúšala uskladniť v obrúskoch?

Všetko. Najskôr som skúšala všetky druhy pečiva - chlebík, rožky, sladké a slané pečivo. Zelenina v nich vydrží omnoho dlhšie ako len voľne položená v chladničke. Často si do BajaBee balíme aj ovocie či zeleninu, najmä keď zostane polovica jablka alebo avokáda.

Plastové obaly častokrát znehodnotia potravinu. O koľko predĺži voskový obrúsok životnosť potravín?

Predlžuje životnosť potravín minimálne dvojnásobne. Chlieb v mikroténovom alebo ľanovom vrecku vydrží pár dní. Zabalený v obrúskoch BajaBee vydrží aj päť dní. Vždy do nich balím aj zeleninu, ktorá vydrží dva týždne a niektorá aj viac. Nevysuší sa tak rýchlo, pretože si vo voskovom obrúsku zachová vlahu a zároveň dýcha. Už starovekí Egypťania vedeli, že voskové plátno uchová potraviny čerstvé dlhšiu dobu.

 Čo sa stane potom, keď obrúsok vypovedá svoju službu? Dá sa ešte nejako zachrániť, alebo ho už môžeme len zrecyklovať a zadovážiť si nový kus?

BajaBee sú vyrobené s cieľom opakovane do nich baliť potraviny. Ak obrúsok stráca svoju funkčnosť, môžete si zakúpiť WorkerBee. Sú to včielky z voskovej hmoty, ktoré opätovne teplom rozpustíte do obrúska a bude ako nový. Až sa vám bude zdať, že obrúsok už nie je vhodný, aby slúžil, rozstriháte ho do kompostu alebo ho môžete použiť ako podpaľovač, keďže veľmi dobre horí.

Na našej stránke si môžete objednať nový. Nezabudnite využiť kupón na zľavu 20 % s kódom MAMINKA20. Platný do 6.12.2020.

Zdroj a foto: PR článok