Po pôrode možno budete patriť k tým, ktorí budú musieť ostať v pôrodnici dlhší čas, ako je bežné. Príčin môže byť viacero, no vám neostane nič iné, len trpezlivo čakať a dúfať, že to nebude trvať príliš dlho. Hlavne zachovajte pokoj, aby ste svoj nepokoj nepreniesli na dieťatko.

Termín prepustenia

Ak všetko prebieha u vás aj u dieťatka bez komplikácii, pravdepodobne vás z pôrodnice prepustia už na tretí, alebo štvrtý deň po pôrode. Pri cisárskom reze to môže trvať o pár dní dlhšie. Termíny sa však líšia v závislosti od pôrodnice aj od mamičky. Niektoré dokážu fungovať hneď po pôrode a boli by už najradšej doma a iné sa dávajú dokopy o čosi dlhšie. 

„Mala som ťažký pôrod, prestali kontrakcie, no na cisársky rez už bolo neskoro. Musela som rodiť prirodzenou cestou a čo najskôr, aby dieťatko nemalo komplikácie. Dcérka bola navyše v polohe panvovým koncom a začal sa u nej prejavovať nedostatok kyslíka. Lekári tak museli použiť pôrodnicke kliešte. Napriek nastrihnutiu došlo k ľahšiemu poraneniu hrádze. Celkovo sme teda s dcérkou zostali v nemocnici dva týždni. Bola to večnosť,“ spomína 28-ročná Diana. 

Zdravotné problémy?

Aby vás pustili domov, musíte byť vy aj vaše dieťa v úplnom poriadku. Lekár skontroluje maternicu či sa vracia do pôvodnej veľkosti, poprípade ak došlo k nastrihnutiu hrádze, tak či sa hoja stehy. V poriadku musia byť aj vaše prsia. Ďalej kontroluje lekár aj farbu očistkov, aby sa presvedčil, či vyšli nejaké krvné zrazeniny, ktoré by mohli s krvácaním signalizovať prítomnosť placentárneho tkaniva vo vnútri maternice, prípadne rôzne infekcie. 

Zdravotné problémy novorodenca sa zvyknú poväčšine zvládnuť počas prvých dní. Pokiaľ ide o závažnejší problém, rieši sa aj niekoľko týždňov a výnimočne aj dlhšie. Hlavne pokiaľ ide o predčasný pôrod. Vtedy treba rátať s tým, že také dieťatko potrebuje zvláštnu opateru a pravdepodobne bude umiestnené na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti.