Rozhodnutie založiť si rodinu často nestačí. Vek prvorodičiek sa všeobecne zvyšuje a Slovensko nie je v týchto trendoch žiadnou výnimkou. V súčasnej dobe je čoraz viac párov, ktoré trápia ťažkosti s počatím. Prečo?

Vek

Do tridsiatky by žena, ktorá chce rodinu, mala porodiť aspoň jedno dieťa. Po tridsiatom roku sa plodnosť znižuje, klesá počet menštruačných cyklov, pri ktorých dochádza k ovulácii, u žien sa častejšie objavujú najrôznejšie zdravotné ťažkosti, ktoré bránia počatiu: myómy, zmeny sliznice maternice. Limitovaný je i počet vajíčok. Dievča sa rodí s presne daným množstvom vajíčok, ktoré sa uvoľnia v priebehu života. Je to, samozrejme, individuálne, ale v priemere sa uvádza 300 až 400 tisíc vajíčok, z ktorých podľa britských vedcov žena vypotrebuje 90 percent do veku okolo tridsiatky a v štyridsiatke jej ostávajú asi 3 percentá životaschopných vajíčok.

Stres zažente detoxom

Všetko sa točí okolo splodenia potomka a to otehotneniu naozaj nepomáha. Ale i stres zo zamestnania, vyčerpania a nedostatok spánku oslabí telo, ktoré nie je na tehotenstvo pripravené. Pokiaľ chcete mať dieťa, mali by ste sa pripravovať aspoň tri mesiace dopredu: žiť pokojnejšie, cvičiť, jesť vyváženú stravu, prečistiť organizmus, dodržiavať pitný režim a dopriať dostatočne dlhý a kvalitný spánok.

Civilizačné choroby

V súčasnej dobe pribúdajú ochorenia, ktoré môžete zdediť alebo získať v priebehu produktívneho života. Patria k nim cukrovka, ochorenia štítnej žľazy, vysoký krvný tlak, ale i najrôznejšie nádorové ochorenia. Pokiaľ dlhodobo užívate lieky, rozhodne ich pri snahe otehotnieť nevysadzujte samovoľne, ale skôr sa poraďte s gynekológom, ale aj so špecialistom, u ktorého ste dlhodobo v starostlivosti. Množstvo liekov sa s tehotenstvom „znáša“, niektoré možno vymeniť za šetrnejší variant.

Sex a zase sex, pravdaže bezpečný

Niekedy sa za zdanlivou neplodnosťou skrýva len nedostatočná sexuálna aktivita (alebo v nevhodných termínoch). Je dobré mať styk pravidelne, aspoň dvakrát, trikrát týždenne, pretože životnosť uvoľneného vajíčka je časovo obmedzená na 24 až 48 hodín po uvoľnení z folikulu. Je dobré zistiť, kedy v priebehu cyklu dochádza k ovulácii (ovulačné testery sú voľne predajné v lekárňach) a či vôbec. Tento problém sa dá liečbou odstrániť. K prekážkam počatia patria i sexuálne prenosné choroby, niektoré z nich prebiehajú bezpríznakovo (prenos niektorých bakteriálnych kmeňov mykoplaziem, chlamýdií či ureaplaziem), a o to sú nebezpečnejšie.