Pokiaľ máte dieťa a aj naďalej chcete chodiť do kaviarní alebo na obedy do vychýrených reštaurácií, máte smolu. Podľa niektorých prevádzkarov kaviarní alebo kultúrnych inštitúcií totiž deti na tieto miesta nepatria. Prečo?

Že je so Slovenskom niečo v neporiadku, poznáte hneď na prvých pár vychádzkach s kočíkom. Do električky sa dostanete len s božou pomocou, do väčšiny obchodov vedú schody a z múzea vás rovno vyhodia. Nuž, vitajte v krajine, kde sa s deťmi evidentne neráta.

Na obed pokojne, ale bez detí

Jeden by povedal, že pokiaľ žijete v hlavnom meste štátu uprostred Európy, budete mať rovnaké podmienky na život ako ľudia v okolitých štátoch. Ale to by ste nesmeli žiť na Slovensku. Zájsť na obed s malým dieťaťom je totiž pomerne zložitá disciplína. Ak náhodou nájdete reštauráciu, kam vám povolia vojsť s kočíkom, a dokonca pre vaše dieťa budú mať detskú jedálnu stoličku, rozhodne nie je pravidlom, že budete mať k dispozícii miesto, kde môžete dieťatko v pokoji prebaliť. Čo je situácia nedôstojná, pre vás i pre dieťa.

Napokon, s názormi na to, či deti vôbec patria, alebo nepatria do reštaurácií a kaviarní, sa nedávno v médiách roztrhlo vrece. Množstvo majiteľov kaviarní a reštaurácií sa pred detskými teroristami obhajovalo tým, že do kaviarne si ide človek odpočinúť, nasať atmosféru alebo si pohovoriť, a nie počúvať detský plač.

Deti predsa za nič nemôžu. Na tom, že chodiť s dieťaťom von je úplne normálne, si našťastie zakladá pár osvietených majiteľov podnikov, ktorí rodinám s malými deťmi pravidelne poskytujú azyl i prvotriedne služby. Priamo ukážkovým hostiteľom rodín s deťmi je jeden bratislavský reťazec podnikov.