„Deti sú u nás vítaným hosťom. Vo všetkých reštauráciách pre ne máme pripravené stoličky, maľovanky a radi im ohrejeme jedlo,“ povedala redakcii Maminka hovorkyňa reťazca Šárka Hamanová, čím nám urobila ohromnú radosť. Obsluha reštaurácií navyše tiež prechádza školením zameraným na rodiny s deťmi, aby bola schopná čo najviac vyjsť v ústrety ich špecifickým potrebám. Ale platí to isté aj o iných reštauráciách či kaviarňach? 

Deti áno alebo nie?

O tom, že mať dieťa nie je jednoduché, vie svoje aj tridsaťpäťročná Iveta. „Tak napríklad cestovanie. Zakaždým, keď nepríde bezbariérová električka, viem, že bude problém. Kočík s dieťatkom si buď musím vyniesť po pomerne vysokých schodoch sama, alebo potupne osloviť okoloidúcich. Všimla som si, že pomáhať mamičkám s kočíkom dnes vôbec nie je in. Alternatívou by bolo počkať si, až pôjde bezbariérová električka, ale nie vždy mám toľko času, aby som mohla čakať na ďalší spoj,“ vysvetľuje Iveta.

Naproti tomu sú skvelé napríklad švédske obchodné domy s nábytkom, ktoré sú tak baby friendly, že to azda ani viac nejde. Okrem prebaľovacích miestností a záchodov pre najmenších tu nájdete detský kútik so strážením, dojčiaci kútik alebo ponuku detskej výživy a pitia pre najmenších v tunajšej reštaurácii. Iveta však našla aj ďalšie miesta, kde ju a jej dcéru vítajú s otvorenou náručou.

A aká je vaša skúsenosť? Je podľa vás Slovensko baby friendly krajinou alebo nie? 

Foto: Shutterstock