Keď sa do rodiny narodí bábätko, všetci hľadajú alebo akosi automaticky pripisujú podobnosť rodičom. Vidíte v dieťatku skôr ocka ako mamu? V tom prípade máte vyhraté. Výskumy totiž zistili zaujímavú súvislosť medzi podobou dieťaťa na otca a zdravotným stavom. Ako je to možné?

Vo vedeckej štúdii sa vedci z univerzity Binghamton zamerali na 715 rodín, v ktorých sa špeciálne sa sústredili na to, aký efekt má na dieťa to, ak sa podobá na jedného z rodičov, konkrétne na otca. Výsledky prekvapili. Podľa vedcov boli totiž deti, ktoré sa podobali na otca, vo všeobecnosti zdravšie a v priemere mali výrazne menej zdravotných komplikácií. Boli menej náchylné na choroby, ako chrípka, astma a celkovo boli v lepšej kondícii. "Naše výsledky interpretujeme ako dôkaz, že úloha otca zlepšuje zdravie detí v rodinách,” tvrdí spoluautorka štúdie Marlon R. Tracey, Ph.D. Ako to však spolu súvisí?

Otec je dôležitý pre zdravie

Svoje prekvapujúce výsledky zdôvodnili. Dieťa do jedného roka, ktoré vyzerá ako kópia svojho tatina je podľa americkej štúdie zdravšie preto, že otcovia sa v takejto súvislosti viac angažujú a vytvárajú si silnejšie puto s dieťaťom, ktoré nesie ich črty a podobu. A pritom vôbec nejde o výmysel, ale o biológiu.

Evolučné zachovanie rodu

Vysvetlenie je v podstate veľmi jednoduché a je len výsledkom evolúcie. U mužov je reprodukčná schopnosť podmienená inštiktívnym zachovaním rodu. To znamená, že dieťatko, ktoré sa podobá na otca, v mužovi automaticky vzbudzuje pocit naplnenia tejto „úlohy“. No a ako to súvisí s lepším zdravím? Aktívne zapojenie otecka do starostlivosti o dieťa, najmä v priebehu prvého roka, má pozitívny vplyv na prospievanie dieťa, ako aj jeho celkový zdravotný stav.