Asi to dôverne poznáte: ste na ihrisku a objaví sa malý škodca. Dieťa, ktoré najviac zo všetkého baví brať druhým hračky, hádzať im do očí piesok, prípadne sa rovno biť. Keby to bolo vaše dieťa, ihneď ho okríknete, ale toto je predsa „cudzie“. Ako konflikt vyriešiť pokojne, a pritom účinne?

Zasiahnuť alebo váhať?

Pokiaľ tiež váhate, či zasiahnuť, alebo radšej vyčkať na reakciu rodičov, môže byť z dvoch možností najlepšia tá tretia: nechať to na deťoch. Navrhuje to detská psychologička Tereza Beníšková: „Odporúčam zasahovať až v prípade ubližovania. Nie je však nutné hneď vybehnúť. Dajte potomkovi priestor, aby si situáciu vyriešil sám. Tým sa zvyšuje pocit osobnej účinnosti dieťaťa, verí, že si dokáže poradiť. Keď je však konflikt nad jeho sily a jeho metódy nefungujú, musí mamička zakročiť.“

Zatiaľ čo niektoré matky sledujú svoje dieťa sokolím pohľadom a beda, keď mu niekto „zoberie“ jednu z desiatich báboviek, iné vnímajú pobyt na ihrisku ako čas pre seba, zvlášť keď je poruke kamarátka a hneď vedľa záhradná reštaurácia... Zarozprávané mamičky potom často ani nezaznamenajú, že sa dcérka či syn premenili na malých „škodcov“.

„Keby som vždy čakala, až si dieťa dá do poriadku jeho mamička, tiež by som sa nemusela dočkať,“ poznamenáva odborníčka. „Je úplne v poriadku povedať cudziemu dieťaťu ,nerob to‘, ,prestaň‘, ,nechaj to‘. Keď napríklad hádže piesok do očí môjmu dieťaťu, chytiť ho za ruku, v ktorej drží lopatku, ktorou ho bije, odtrhnúť ho od neho, jednoducho ubližovanie zastaviť. Pokiaľ je konflikt vážnejší, je vhodné informovať druhú mamičku,“ vysvetľuje terapeutka. Primárne však psychologička odporúča smerovať reakciu skôr na dieťa. Je to efektívnejšie. Ak druhá mamička pri konflikte nebola, pretože si išla odskočiť alebo dojčila bábätko, asi vám potom ešte poďakuje, dieťaťu  dohovorí a začne na neho viac dozerať.