Na prvé pohyby bábätka v brušku sa teší každá budúca mamička. Sú totiž akýmsi prvotným znakom, že ten malý človiečik, ktorý vo vás rastie sa zo dňa na deň stáva životaschopnejší. Odkedy ich teda tehotná žena môže cítiť a kedy je nutné spozornieť? Odpovedá gynekologička.

Prvé kopance

Prvé pohyby dieťatka v brušku sa často pomenúvajú aj ako kopance, kedy si dieťatko dôsledkom impulzov vystiera nožičky. Kedy k tomu dokádza? „Žena by mala zaregistrovať pohyby plodu medzi 16. až 25. týždňom tehotenstva, prvorodičky neskôr, viacrodičky skôr,“ vraví gynekologička MUDr. Barbara Spodniaková.

U prvorodičiek je ešte ťažké vyhodnotiť, či to, čo cítia, sú naozaj pohyby, resp. kopance dieťatka. Je možné, že ich ešte nevedia jasne odlíšiť od pohybov čriev, čo je u viacrodičiek už takmer rutinné. „Niektoré ženy popisujú prvé pohyby ako chvenie, pulzovanie, respektíve pocit motýlikov v bruchu. Iné zasa ako prevaľovanie, mykanie, šklbanie, bublinky, respektíve plyn,“ vymenúva Barbara Spodniaková.

A dodáva: „Pohyb v maternici je normálna súčasť vývoja plodu. Väčšina z týchto pohybov je prípravou na život mimo maternice, podobne, ako si dieťa precvičuje dýchanie „vdychovaním“ amniovej tekutiny, jedenie zase tým, že prehĺta tekutiny a močí do maternice, aby sa zmobilizovali obličky. Pohybuje svalmi a naťahuje sa. Niektoré pohyby sú odpoveďou na vonkajšie stimuly ako napríklad svetlo alebo zvuk.“