Všetky matky dobre vedia, že v nich rastie nový život. Svojho drobčeka vďaka technológiám možno vídať na ultrazvuku, no skutočne silný pocit príde dokonale až vtedy, keď ucítite jeho pohyby vo vlastnom brušku. Prvé prichádzajú už okolo dvadsiateho týždňa.

Dotyk motýlích krídel

Najčastejšie tento pocit opisujú ako letmý dotyk motýlích krídel na vnútornú stenu brucha. Niektoré matky zasa hovoria o prasknutí mydlovej bubliny. Sprvu však ide o skutočne jemné záchvevy, ktoré sa ľahko pletú s tráviacimi procesmi a preto si prvorodičky často nebývajú isté, či to skutočne spôsobilo dieťatko, alebo len ich tráviaci trakt. 

Pri druhom dieťati už skúsená mama hravo rozozná tento skvelý pocit. Väčšinou taktiež príde o dva až tri týždne skôr, ako je tomu pri vašom premiérovom tehotenstve. Od 16. týždňa sa dieťatko pohybuje v maternici rovnako ako donosený novorodenec. 

Tak akurát

Tieto pohyby bude od prvej chvíle chcieť cítiť každú chvíľu, aby ste vedeli, že je všetko v najlepšom poriadku. Vedci však hovoria, že podobne ako narodené dieťa, tak aj bábätko v matkinom lone má obdobie bdenia a spánku. Preto ak istý čas svoje malé necítite, nemusíte sa hneď stresovať. Zväčša sa tieto fázy striedajú po 20 až 40 minútach. Občas sa stáva, že máte celý deň pokoj a práve vtedy, keď by ste si chceli pospať, začne váš maličký vo vašom vnútri ožívať.

Pohyby sú však skutočne ukazovateľom toho, že je všetko v poriadku. Aj preto lekári odporúčajú, aby si budúca mamička vždy našla aspoň dvakrát denne čas a cielene sledovala aktivitu svojho bábätka. Za hodinu by ste mali pritom cítiť dva až tri pohyby. 

Nebezpečná však nie je len znížená, ale aj búrlivá aktivita, ktorú môže matka cítiť dokonca až s bolesťou. Tá môže byť totiž známkou toho, že dieťa má nedostatok kyslíka a v tomto prípade treba urýchlene vyhľadať lekársku pomoc. Vždy je lepšie absolvovať jedno prebytočné vyšetrenie, ako by malo byť už neskoro. 

Prebuďte ho 

Ak pohyby postupne slabnú, alebo ich pociťujete minimálne, môže ísť o vážny problém chronického nedostatku kyslíka a pod. Skúste však najskôr dieťatko povzbudiť. Dieťa reaguje na zvuky zvonku a fyzickú aktivitu matky (skúste napríklad baterku priloženú na brušku). 

Mamičkám lenivejších bábätiek dokonca zdravotníčky zvyknú mocne triasť ich bruškom, až si možno mysleli, že ich dieťa vyskočí von. Opak je však pravdou, pretože pre neho to bolo len príjemné hojdanie sa. 

Rolu hrá aj veľkosť plodu. S pribúdajúcim časom dieťa rastie a má vo vnútri menej a menej priestoru. Všeobecne sa však udáva, že v treťom trimestri by ste mali výraznejší pohyb svojho zlatíčka cítiť aspoň raz za dvanásť hodín. 

Do akcie vstupuje otec 

Doposiaľ bola gravidita len vašou záležitosťou. Otec dieťatka mal možnosť svojho potomka vidieť len cez fotky na ultrazvuku. S pribúdajúcimi týždňami však príde obdobie, kedy už tatko bude môcť komunikovať so svojím potomkom čoraz častejšie. 

Pohyby však bavia nie len otecka, ale aj starších súrodencov. Jedna matka tvrdí, že jej syn zvykol vliezť pod plachtu a napodobňovať činnosť svojho dosiaľ nenarodeného súrodenca v jej brušku. Tehotenstvo tak prináša aj takéto nádherné chvíle, ktoré si môžete vychutnať celá rodina spoločne s vašim ešte nenarodeným maličkým.