Keď sa pozriete do prepúšťacej správy z pôrodnice, nájdete ho tam. Apgar skóre. To už viac než päťdesiat rokov dáva lekárom rýchly a kompletný prehľad o zdravotnom stave novorodenca. Ako veľmi sú jeho hodnoty dôležité?

Tabuľky a hodnotenie

S hodnotením začala v roku 1952 americká anestéziologička a pediatrička Virginia Apgarová. Tá vypichla päť najdôležitejších kritérií, ktoré sú sledované v prvej minúte po narodení, potom ešte v piatej a nakoniec v desiatej. Pri každom z troch spomínaných hodnotení preto i dnes lekári sledujú pulz srdca, dýchanie, svalové napätie, farbu kože a reakcie na podráždenie, pričom každý z týchto strážených parametrov môže podľa presne nastavených tabuliek dostať 0 až 2 body.

Čím vyššiu známku vaše malé dostane, tým je to, pochopiteľne, lepšie. Ideálne je maximálne skóre, teda 10, ale toho sa v prvej minúte zďaleka nedočkajú všetci novorodenci. Stačí i ľahké premodrenie, fakt, že vaše dieťa ihneď nezaplače, a bod ide dolu bez toho, aby to však vypovedalo o tom, že je niečo v neporiadku. Báť sa však nemusíte, lekári vedia, čo s tým.

Pravdepodobnosť, nie istota

Stále musíte myslieť aj na to, že Apgar skóre hodnotí v prvom rade aktuálny stav dieťaťa, a až v druhom rade má prognostickú úlohu. A že je len jednou zo súčastí hodnotenia novorodenca po pôrode. Samotné Apgar skóre vášmu dieťatku žiadnu diagnózu „neprišije“, aj keď sa dočkáte najnižšieho hodnotenia v rozmedzí 0 – 4 body.

Vtedy už môže byť dieťatko v priamom ohrození. Avšak, štatisticky vzaté, deti s nízkym Apgar skóre sú síce z kategórie tých, ktoré majú vyššiu pravdepodobnosť napríklad oneskoreného mentálneho vývoja. Je to však len pravdepodobnosť, nie je to istota. Tú vám dajú až ďalšie vyšetrenia a sledovania dieťatka, ktoré nasledujú bezprostredne po pôrode a v jeho prvých rokoch života. 

Nesledujte, zamilúvajte sa

Apgar skóre sa stanovuje trikrát. V prvej, piatej a desiatej minúte života, pričom najdôležitejšiu výpovednú hodnotu má pre lekára meranie v piatej minúte. A v drvivej väčšine prípadov aj u detí, ktoré sa naštartovali s nízkymi číslami, už v piatej minúte skóre značne vyskočí. Nezamerajte sa preto len na to, že sotva dieťa uzrie svetlo sveta, musíte nastražiť uši a lapať čísla, ktoré budú lietať v éteri. Niektoré bábätká sú len unavené po pôrode, iné sa pomalšie adaptujú. Po piatich, respektíve desiatich minútach už je situácia úplne iná a v drvivej väčšine prípadov i zásadne priaznivá.

Spoľahnite sa na to, že keby sa niečo dialo, pôrodník vám všetko včas povie a vysvetlí. Opakujte si, že pôrodníctvo i pediatria sú v súčasnosti na veľmi vysokej úrovni a sústreďte sa radšej na svoju novú, materskú úlohu. A pokiaľ už sa niečo stane? Spolupracujte a verte lekárom, ktorí sa o vás a vaše dieťatko v tej chvíli starajú.

Aj po prepustení z pôrodnice. V niektorých prípadoch totiž pediater – sčasti i na základe prepúšťacej správy, ktorá spomína nízke Apgar skóre – odporučí sledovanie bábätka počas pravidelných preventívnych návštev neurológie. Všetko záleží na konkrétnych okolnostiach. V každom prípade sa nenechajte vystresovať a užívajte si prvé stretnutie s dieťatkom. 

 

Foto: Shutterstock