Môžete byť pokojná

Vyzerá to veľmi nebezpečne, riešenie je však celkom jednoduché a aj u nás sa úplne bežne aplikuje. Keď gynekológ pri krvných testoch zistí, že vaša krv je Rh negatívna, automaticky zaznamená tento údaj do vašej karty i tehotenského preukazu.

V pôrodnici potom po narodení dieťaťa vyšetria Rh faktor novorodenca. Ak je pozitívny, a vaše Rh faktory nie sú teda zhodné, dostanete do 72 hodín po prvom pôrode injekciu s protilátkou, ktorá vo vašej krvi vyhľadá Rh pozitívne krvinky plodu a zničí ich skôr, ako začne vaše telo tvoriť protilátky, ktoré by pri ďalšom tehotenstve mohli ohroziť vaše druhé dieťa.

To isté sa robí aj v prípade potratu. U Rh negatívnych nastávajúcich matiek sa navyše pre istotu v priebehu tehotenstva kontroluje hladina protilátok, a pokiaľ by došlo k ich nárastu, pôrod by sa vyvolal o niečo skôr než v termíne. V extrémnych prípadoch, ktoré sú, našťastie, veľmi vzácne, treba po pôrode novorodenému dieťaťu transfúziou krv vymeniť (a dokonca je to možné aj u plodu, ktorý je ešte v maternici).

Bude žltáčik?

Niečo podobné sa týka aj nezhody krvných skupín, teda pokiaľ má dieťa inú krvnú skupinu než matka, tieto stavy však majú v úplnej väčšine prípadov ľahký priebeh a väčšinou sa prejavia novorodeneckou žltačkou.

Potom sa v pôrodnici sleduje miera rozpadu červených krviniek, a ak hodnota prekročí určitú hranicu, personál pôrodnice pristúpi k takzvanej fototerapii, teda k liečbe modrým svetlom. Novorodenecká žltačka, našťastie, patrí k tým komplikáciám, ktoré sa dajú pomerne dobre riešiť: bábätko so žltačkou je vhodné čo najviac vystavovať dennému svetlu (nie priamemu slnku).

Pri pravidelných preventívnych kontrolách potom pediater sleduje farbu kože a postupný návrat k normálu. Nekompatibilita Rh faktora matky a novorodeného dieťaťa je každopádne vyriešená spomínanými injekciami v pôrodnici a ďalší vývoj dieťatka už nijako neovplyvňuje. 

Foto: Shutterstock