Okamih zrodenia je krásna, ale vážna vec. Tomuto okamihu predchádzajú niekedy dlhé hodiny čakania, počas ktorých je dôležitý stav mysle. Hovorí sa, že „rodí hlava“, a keď budete v pohode, mal by váš pôrod prebiehať bez komplikácií a prieťahov, nech ste kdekoľvek. Znamená to však, že môžete s pokojom porodiť aj doma? Ako a kde teda prežiť ideálny pôrod?

V bezpečí a vľúdnosti

„Úplná väčšina žien má z pôrodu strach, a preto chce byť v starostlivosti profesionálov a volí pôrod v pôrodnici. Opačné názorové spektrum zastupujú ženy, ktoré sú presvedčené o tom, že pôrod je ich intímna vec, do ktorej by nikto mimo ženu samotnú alebo jej partnera nemal zasahovať. Taká žena sa rozhodne rodiť doma len s asistenciou partnera. Ako lekár som presvedčený o tom, že ideálny pôrod by mal byť predovšetkým bezpečný pre matku a dieťa. Pravdepodobnosť vzniku nebezpečnej situácie je v domácom prostredí predsa len oveľa väčšia než na pôrodnej sále. V žiadnom prípade však nechcem tvrdiť, že by pôrod doma nemohol prebehnúť hladko a bez komplikácií,“ vraví Josef Pulkert primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.

„Ideálny je pôrod bezpečný, vo vľúdnom prostredí, pod dozorom empatického zdravotníckeho personálu, ktorý maximálne vychádza v ústrety želaniam a predstavám rodičky,“ dodáva odborník. Bohužiaľ, nie vždy sa však v pôrodniciach ženám dopraje to, čo potrebujú, a tak mnohé z nich sú kvôli strachu z konfrontácie s nepríjemným personálom, zbytočnými zásahmi, urýchľovaním pôrodu, nedostatkom pokoja a súkromia nútené rozmýšľať, či rodiť v pôrodnici alebo doma.

Domáci pôrod nie je pre všetkých, avšak...

„Okrem prípadov, kedy sa dá dopredu očakávať, že pôrod nebude prebiehať fyziologicky, nie je prirodzený pôrod vhodný pre ženy úzkostlivé, ustrašené, nesamostatné, nesebavedomé, psychicky labilné a presvedčené, že pôrod samy nezvládnu. Ďalej je pôrod doma nevhodný aj pre tie, ktoré veria inštitúciám a autoritám viac než samy sebe, veria len lekárom a sú odhodlané úplne a pasívne sa odovzdať do ich rúk, rozhodnuté odrodiť svoje dieťa celkom bezbolestne pomocou analgetík, prípadne epidurálnej analgézie.“ uvádza propagátorka prirodzených pôrodov Zuzana Štromerová.