Napriek tomu však každý pôrod má svoje pravidlá a žiadnu fázu nemôžete preskočiť, i keby ste veľmi chceli. Ale na konci tejto cesty vás čaká to najkrajšie – vytúžené dieťatko. Ako prebieha a čo vás čaká? Vysvetľuje odborník.

Už rodím?

Bojíte sa, že to nepoznáte? Viac ako 90 percent nastávajúcich mamičiek s istotou určí, že pôrod sa práve začal, a nemusia mať ani predchádzajúce skúsenosti. Pravda, môže sa stať, že si nie ste istá – v takom prípade vôbec nie je žiadnou hanbou, keď poprosíte manžela, aby vás radšej odviezol do pôrodnice. Tam vám už lekári bezpečne povedia, či rodíte alebo ešte nie. A aké príznaky signalizujú práve začínajúci pôrod?

  • Odchod hlienovej zátky – ide o hustejší hlienovitý ružovkastý výtok z pošvy. Telo sa ho spravidla zbavuje 24 hodín pred samotným pôrodom, ale môže to byť i niekoľko dní či týždňov predtým.
  • Pravidelné kontrakcie – oproti poslíčkom sa líšia svojou frekvenciou, pravidelnosťou a intenzitou. Nútia vás meniť rytmus dýchania a polohu. Niekedy môžu byť hneď od začiatku silné a pravidelné. Pokiaľ ich máte každých päť minút (u viacrodičiek každých desať) a skracujú sa, odíďte do pôrodnice.
  • Odtok plodovej vody – stretáva sa s ním asi 10 percent žien, dôjde k nemu po prasknutí plodových obalov. Ak si nie ste istá, či ide o plodovú vodu (nemusí odtiecť celá, ale len časť), vezmite si vložku a do dvoch hodín ju odvezte do pôrodnice, kde sa nenáročným testom zistí, či ide o plodovú vodu alebo nie.Ak má inú farbu než číru, napríklad zelenú, žltú alebo s prímesou krvi, zavolajte sanitku. Môže to byť znamenie, že plod má problémy.
  • Krvácanie – len čo potrebujete viac ako dve vložky, na nič nečakajte a choďte do pôrodnice. Pokiaľ „len“ špiníte, nič sa nedeje, to sa iba otvárajú pôrodné cesty.
  • Bolesti v krížoch – keď vás odrazu naozaj veľmi bolia, znamená to, že sa pošvová klenba roztvára a dochádza k zatlačeniu krčka maternice až ku krížovej kosti. Preto ju tak cítite.

Cesta do pôrodnice

Pôjdete zrejme sanitkou, autom alebo taxíkom. Hromadnú dopravu neodporúčame a radšej nikdy ani sama neriaďte auto. Začali sa vám kontrakcie a partner nie je doma? Nerobte paniku, pokojne mu zavolajte a čakajte. Pôrod môže trvať aj 12 – 14 hodín, niekedy i dlhšie, najmä ak rodíte po prvý raz. Zavolajte svojej dule, ak ju máte, alebo pôrodnej asistentke, prípadne svojmu ošetrujúcemu lekárovi. Kontaktujte tiež babičku alebo inú osobu, ktorá sa postará o staršie deti, ak nejaké máte. A potom už len čakajte – na sanitku alebo na partnera.

Prvá doba pôrodná

Príchod dieťatka na svet má tri fázy – prvú, druhú a tretiu dobu pôrodnú. Z lekárskeho hľadiska sa pôrod skutočne začína, keď sťahy (kontrakcie) spôsobia rozvíjanie a stenčovanie bránky maternice, a končí sa jej plným rozvinutím. Prvá doba pôrodná bude pre vás asi najťažšia a aj najdlhšia. Začína sa nástupom pravidelných sťahov – stanú sa rytmickejšie, bolestivejšie a budú sa medzi nimi skracovať prestávky. Ak rodíte po prvý raz, môže táto doba trvať aj 8 – 12 hodín, ak budete mamičkou po druhý alebo po tretí raz, môže trvať krátko. Pravda, všetko je veľmi individuálne. To, ako sa sťahujú svaly maternice, vnímate podobne ako menštruačné kŕče. Každá žena to môže prežívať inak, veľmi často sa kontrakcie pociťujú ako vlny nepríjemných pocitov v bruchu, ktoré dosiahnu niekoľkosekundový vrchol a potom zmiznú. Prvú dobu pôrodnú strávite na sále alebo v priľahlej miestnosti. Nebojte sa, stále vám budú nablízku pôrodník a pôrodná asistentka, ktorí budú pravidelne kontrolovať postup pôrodu a tiež stav dieťatka v brušku. Bojíte sa bolesti? Nehanbite sa za to  a keď cítite potrebu, požiadajte o epidurálnu anestéziu. Je to vaše telo a rodíte vy, nie váš manžel alebo partner. Rozhodnutie je na vás.