Pôrodné bolesti sa takto nenazývajú len náhodou. Séria kontrakcií, ktorá sa začne niekoľko hodín pred samotným pôrodom a stále sa stupňuje, je nepríjemná a prináša bolesť. Ak to však zvládli milióny žien pred vami, zvládnete to aj vy. Tu je zopár rád, ako si celý proces uľahčiť.

Nenechajte sa vystrašiť

Najlepším a najúčinnejším analgetikom je pre vás vedomie, že o chvíľu budete mať pôrod za sebou.Nenechajte sa strašiť historkami kamarátok. Pôrodné bolesti majú mnoho premenných. Napríklad to, ako vy sama znášate bolesť, ako rýchlo sa vám budú otvárať pôrodné cesty a pod. 

Celé tehotenstvo máte na to, aby ste sa na samotný pôrod pripravili. Možete si preštudovať pôrod prirodzený, scientologický a podobne, a na základe svojho prieskumu si potom zvoliť, akou cestou sa budete počas predstavenia na sále uberať.

Relaxácia

Ak chcete rodiť prírodnou cestou, informujte sa o možnostiach meditatívneho odpočinku. Vyberte si nejakú hudbu, pri ktorej počúvaní je vám dobre, vezmite si so sebou na pôrodnú sálu talizman, ktorý vám prináša šťastie. Okrem toho je dobré, keď si zapamätáte relaxačnú techniku.

Bolesť prežívajte v danom okamžiku kontrakcie – nestresujte sa tým, čo bolo, nesnažte sa opísať ju partnerovi, ani sa nedeste toho, čo bude. Bolesť bude pravdepodobne väčšia, ale vo chvíli, keď telo medzi jednotlivými kontrakciami odpočíva, by vám malo byť celkom jedno, čo sa dialo a čo sa ešte len odohrá.

Správne dýchanie a pohyb

Dýchajte zhlboka, sústreďte sa na každý nádych a uvoľňujte sa každým výdychom. Pôrodné asistentky dokonca tvrdia, že správne dýchanie je bezbolestnejšou cestou medzi jednotlivými kontrakciami, ako keď na sále neviete, čo robiť. 

Nehanbite sa vyludzovať v priebehu kontrakcií zvuky, ktoré vás možno počas pôrodnej prípravky neučili, ale vám pomáhajú od bolesti. Pôrod uľahčuje i pohyb. Pokiaľ môžete, presadávajte z lopty na pôrodnú stoličku, počas čakania na samotný pôrod nemusíte len ležať a nehýbať sa.

Voda a masáž

Horúca voda cez prvú dobu pôrodnú dokáže uľaviť od bolesti a zrýchliť nástup kontrakcií. Stačí, aby ste si teplou vodou sprchovali bruško, spolu s pôsobením gravitácie sa urýchli nástup samotného pôrodu. Pôrodné sestry vás do vane či sprchy väčšinou pustia, ak máte pôrodné cesty otvorené maximálne na štyri centimetre. Potom už by hrozilo nebezpečenstvo, že k pôrodu dôjde rýchlo a vy nestačíte dôjsť na sálu.