Medikácia proti bolesti

Vývoj medicíny dnes dospel k tomu, že sa vám analgézia dávkuje tak, že jej množstvo sa môže prípadne zvýšiť, rozhodne sa však nemusíte báť ochrnutia a podobne. Majte len na pamäti, že prvú dávku tlmiacej látky musíte dostať v dobe, keď sú pôrodné cesty otvorené maximálne na sedem centimetrov.

Preto je dobré včas o požiadavke informovať lekára a pôrodnú asistentku, ktorí na najvhodnejší termín zaistia anesteziológa. Necítite tak bolesť, ale predovšetkým tlak na pôrodné cesty, ktorý je pochopiteľný, ale dá sa prežiť.

Na tri doby

Pôrod sa skladá z troch dôb, z prvej, druhej a tretej doby pôrodnej. Počas tej prvej máte najviac príležitostí spríjemniť si čakanie na veľký. Skúste to napríklad vám príjemnou hudbou. Obľúbené jedlo však zvážte Trebárs preto, že počas samotného pôrodu môže dôjsť ku komplikáciám a bude nutné pristúpiť k cisárskemu rezu, a kombinácia plného brucha a uspávacích prostriedkov by vám nemusela urobiť celkom dobre. 

Ideálne je podľa pôrodných asistentiek počas pôrodu piť, občas si odhryznúť z banánu, prípadne si dať jogurt. Skúsené matky vám však odkazujú, že možno budete smädná, hladná nie. 

Nie je to také hrozné, ako sa zdá

„Mala som šťastie, že oba pôrody som mala urýchlené, takže od prvej kontrakcie som mala čo robiť, aby som sa do pôrodnice vôbec dostala. Šla som vždy rovno na sálu a po necelých troch hodinách od prvej kontrakcie bol každý zo synov na svete. Vlastne neviem, prečo všetky pôrody nie sú len rýchle, myslím, že mamičkám by sa to páčilo,“ vraví 35-ročná Kamila.

A zhrnutie? Pôrod bolí, nie je to prechádzka ružovým sadom, ale jedno vám môžeme garantovať – už krátko po ňom budete premýšľať, kedy by ste si pri najbližšej príležitosti mohli kokteil emócií, bolestí i absolútneho šťastia zopakovať. A to predsa hovorí za všetko.

 

Foto: Shutterstock