Dlhých 9 mesiacov čakáte na túto rozhodujúcu chvíľu, kedy konečne uzrie svetlo sveta vaša malá ratolesť. Ako spoznať, že pôrod je na dohľad? Je to pomerne jednoduché.

Odtiekla vám plodová voda

Veľmi často prasknutie vaku blán počuť doslova ako malé lupnutie, po ktorom nasleduje mokro v nohavičkách. Môžete mať pocit, že ste sa pocikali, plodovej vody však tiež môže byť len minimálne množstvo. V každom prípade je dobré odobrať sa do pôrodnice, kde pomocou špeciálneho testu zistia, či voda skutočne odtiekla.

Kvôli riziku infekcie si vás v nemocnici rovno nechajú, hoci ešte nebudete mať kontrakcie. Pokiaľ bola odtečená tekutina číra, belavá alebo slabo ružová, nemusíte sa ponáhľať. Keď ale bola voda skalená či sfarbená dozelena, môže to byť signál komplikácií, preto okamžite vyrazte do pôrodnice.

Odišla vám hlienová zátka

Ružovkastý alebo krvavý hustý výtok nie je sám o sebe dôvodom na odchod do pôrodnice. Pôrod totiž môže nasledovať v priebehu niekoľkých hodín, ale tiež dní. Je to však správa, že dieťatko je pripravené na príchod na svet.

Pravidelné kontrakcie

V momente, kedy máte pravidelné kontrakcie každých päť minút už dve hodiny, je čas na odchod. U viacrodičiek je lepšie vydať sa na cestu už pri intervale desať minút. Váš vysnívaný moment je veľmi blízko.