Viete, že až do obdobia puberty nemá pot svoj charakteristický pach? Tušíte, na akom mieste na tele sa nikdy nezapotíte? A čo keď na detičky, prídu potničky? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa vlastne potíme, čo všetko spolu s potom strácame? A čo keď sa so zvýšeným potením objavia aj typicky detské problémy - potničky? Ako im najlepšie predísť?

Prečo sa potíme?

Či sa nám to páči, alebo nie, je pre nás proces potenia životne dôležitý. Ľudské telo potením reguluje telesnú teplotu a chráni organizmus pred prehriatím, ktoré by mohlo fatálne ohroziť všetky telesné funkcie. Potenie je teda prospešné, fyziologické a "zdravé". V horúcom letnom počasí, pri športe, ale napríklad aj počas horúčky, kedy sa deti aj dospelí potia viac, je nutné myslieť na to, že veľké straty tekutín a niektorých minerálnych látok je vhodné adekvátne kompenzovať.

Pot nie je len „slaná voda“!

Pot je z 98 - 99% tvorený vodou. V 1 litri ľudského potu nájdeme zhruba: 1,5 - 3,5 g chloridu sodného; 0,5 - 2,5 g horčíka; 0,1 - 0,3 g draslíka a zanedbateľné množstvo vápnika i ďalších prvkov. Pot ďalej obsahuje aminokyseliny, hormóny, mastné kyseliny, kyselinu mliečnu, močovinu a stopy cukrov. Potné žľazy v podpazuší prekvapivo produkujú len 1% celkového objemu potu.