Obdobie tehotenstva je vo všeobecnosti rozdelené do troch samostatných fáz: prvý, druhý a tretí trimester. Avšak zistilo sa, že pôrodom sa všetko nekončí. Nasleduje totiž štvrtý trimester, ktorý je pre novorodenca tak isto dôležitý. Ako mu porozumieť?

Štvrtý trimester sú prvé tri mesiace po narodení dieťaťa. Počas tohto obdobia, dieťa prechádza obrovskými zmenami, keďže sa ocitá v úplne inom prostredí, na aké bolo počas deviatich mesiacov zvyknuté. S cieľom pomôcť vášmu novonarodenému dieťatku, prinášame dva spôsoby, ktorými mu môžete vyvolať rovnaké pohodlie a bezpečnosť, na aké bolo zvyknuté, a tak bude pre dieťa jednoduchšie prispôsobiť sa inému prostrediu.

Kontakt s pokožkou

Prvou formou kontaktu, bezprostredne po narodení dieťaťa, je dotyk. Dotyk je pre neho niečím novým, a tak reakcia naň môže byť rôzna. Napriek tomu, je dôležité nadviazať tento fyzický kontakt, pretože kontakt s vašou pokožkou dieťa upokojuje, je schopné vnímať jej teplo a vôňu a oboznamuje dieťa aj so zvukom vášho hlasu.

Zavinovačka

Ďalším spôsobom, ako dieťatku pomôcť zvyknúť si na nové prostredie je zavinovačka. Dieťa je počas deviatich mesiacov v tele matky „uzavreté“ v amniotickom vaku a obalené tekutinou, takže prispôsobiť sa inému a navyše  otvorenému priestoru môže byť náročné. Odborníci preto odporúčajú počas štvrtého trimestra dieťaťu poskytnúť podobné prostredie, ktoré najlepšie imituje práve zavinovačka. Dieťa sa takto bude cítiť bezpečnejšie a prechod do nového prostredia bude hladší. Je dôležité naučiť sa vhodnú techniku ​​zavinovania dieťatka, aby sa dieťa cítilo príjemne, ale nie obmedzene. Vhodné je preto požiadať zdravotnú sestru alebo pôrodnú asistentku o ukážku techniky správneho zavinovania novorodenca.

Počas prvých troch mesiacov po pôrode je dieťa vystavené aj veľkým vývojovým zmenám. Tieto zmeny sú náročné ako pre dieťa, tak aj pre matku, keďže reakcia na nich je často krát spojená s nie najľahšie utíšiteľným plačom.  Vedieť čo môžete očakávať počas štvrtého trimestra vám môže pomôcť lepšie tieto zmeny zvládnuť.