Mnoho mamičiek sa ešte v tehotenstve “chváli”, ako chcú po pôrode dojčiť. Tieto predstavy však nie sú vždy reálne a v skutočnosti dojčenie nemusí byť až také jednoduché. Čo s tým? Poznáme riešenie! Naštartujte dojčenie pomocou našich tipov! Vyskúšate?

Uvoľnite sa

Verte či nie, nielen kvalita a množstvo mlieka má vplyv na pohodové dojčenie. Nepopierateľne áno, no nie je to jediným dôležitým faktorom. Dôležité je tiež vaše psychické rozpoloženie. Prirodzený reflex, ktorý “spúšťa” mlieko funguje totiž len vtedy, keď sa cítite v pokoji a psychickej pohode. Na to stačí málo. Skúste sa preto pred dojčením na chvíľku posadiť a zopakovať zopár hlbokých nádychov a výdychov. Ak sa budete cítiť v pohode, do vášho tela sa vyplavia hormóny a akonáhle dieťatko začne sať, vyšlú do mozgu signál, ktorý mliečne žlazy aktivuje a spustí produkciu mlieka. Preto sa pred dojčením príliš neponáhľajte, radšej si sadnite a uvoľnite sa.

Nezabúdajte na pitný režim

Vedeli ste, že materské mlieko je tvorené takmer z 90 % vodou? Hoci obsahuje aj prírodné živiny, vitamíny a minerálne látky, ktoré sú dôležité pre zdravý vývoj vášho drobca, základom je však práve voda. A to znamená, že by ste mali dôsledne dbať na to, aby jej vaše telo malo dostatok. Hydratácia by mala byť aj pri dojčení na prvom mieste! Preto dodržiavajte pitný režim a chvíľu pred dojčením si doprajte pohár neperlivej vody. Do pitného režimu sa samozrejme nezaratávajú napríklad polievky, či sladené nápoje. Vo všeobecnosti (ale aj pri dojčení) by ho mala tvoriť hlavne čistá neperlivá voda a čaje - najlepšie bylinkové.