Akého lekára si zvoliť, ako sa o seba starať a aký druh športu si vybrať, aby ste veľmi nepribrali? Poradíme vám, na čo všetko by ste počas tehotenstva nemali zabudnúť – stačí jedno: pekne pomaly si odškrtávať jednotlivé body!

Ono sa to nezdá, ale najmä pre prvorodičku môže byť tehotenstvo poriadne náročné. Máte predsa len jednu hlavu, takže sa pokojne môže stať, že zabudnete na niečo dôležité. Ale netreba sa obávať, ak máte okolo seba ľudí, ktorí vám dokážu poradiť, alebo napríklad poruke i nejakú dobrú knižku, potom iným stavom istotne preplávate ako ostrieľaný plavec!

Tehotenská poradňa a preventívne prehliadky

Návšteva vášho gynekológa bude zrejme to prvé, čo urobíte, aby ste sa ubezpečili, že ste skutočne gravidná. A návštev v tehotenskej poradni absolvujete počas tých deviatich mesiacov naozaj veľakrát (obyčajne ich je desať). Nepodceňujte ich – sú dôležité, pretože pri nich lekár zisťuje, ako ste na tom so zdravím vy i vaše dieťatko. Zmeria vám tlak, vyšetrí moč a krv, bude sledovať i to, ako priberáte. V tehotenstve by ste však mali absolvovať i rad bezplatných zdravot- ných vyšetrení v rámci prenatálnej starostlivosti – ošetrenie u zubára, na pľúcnom aj u praktického lekára. Najmä prvé spomínané nevynechajte, dajte si odstrániť zubný kameň a opraviť zuby.

Tip: Na prvú prehliadku si pripravte dátum posled- nej menštruácie a dáta predchádza- júcich tehotenstiev alebo potratov a zamyslite sa nad tým, na čo by ste sa chceli spýtať svojho gynekológa. V čakárni môže byť plno, takže si so sebou vezmite niečo na čítanie, napríklad časopis Maminka.

Zamestnanie

S oznámením o tom, že ste tehotná, odporúčame počkať až do skončenia prvého trimestra. Keď vám niekto hovorí, že vašou povinnosťou je ihneď to ohlásiť svojmu zamestnávateľovi, nie je to pravda! Zákon len hovorí, že by ste tak mali urobiť „v primeranej dobe“ – a tú si určíte vy sama alebo váš lekár. Vhodné je zamestnávateľa písomne informovať o svojom stave, predložiť o tom lekárske potvrdenie a odložiť si ním prevzatú a podpísanú kópiu. Zákon síce neukladá žene povinnosť oznámiť túto okolnosť, na druhej strane však, keďže presne vymedzuje pojem tehotná zamestnankyňa, v prípade neoznámenia tehotenstva (alebo dojčenia) jej neprislúcha osobitná právna ochrana. A tak by ste to mali povedať už i preto, že zamestnávateľ musí plniť platné predpisy o práci tehotných žien. Dobrá správa je, že váš šéf vás nesmie ako tehotnú prepustiť (ak ste zamestnaná na dobu neurčitú)!

Tip: Zadovážte si oblečenie, ktoré je pohodlné a pokojne aj o čosi drahšie ako inokedy. Na podpätky by ste mali zabudnúť. Inak sa snažte odpočívať  i v práci, drobné ťažkosti prijímajte s nadhľadom a ak vám nohy opúchajú, pokojne si ich vyložte na stôl. Veď sa kolegovia nezbláznia.