Vedeli ste, že len na Slovensku trpí inkontinenciou približne 500 000 žien a zhruba o polovicu menej mužov? Aj napriek tomu, že je to takmer pätina obyvateľstva, stále sa o tejto téme hovorí málo a až 70 % pacientov sa k svojim ťažkostiam nepriznáva. Jedinou cestou je tak presvedčiť ich o tom, že v tom nie sú sami a že nie všetko, čo sa o inkontinencii hovorí, je pravda. 

Takmer každý sa už niekedy s pojmom inkontinencia stretol, ale nie všetci dokážu presne vysvetliť, čo sa pod ním skrýva. Spravidla sa domnievame, že nás sa tento nie príliš dobre znejúci problém vôbec netýka. To ale nikdy nemôžete vedieť, lebo sa môže skrývať za nepatrnými signálmi. Tento problém môže totiž potrápiť ženy, mužov a dokonca i deti. Preto je dôležité vedieť o nej čo najviac, ale nie zbytočných zavádzajúcich mýtov, ale skutočných faktov.

Inkontinencia sa týka iba starších ľudí

Inkontinenciou môže trpieť skutočne každý. Je síce pravda, že inkontinencia sa vyskytuje i u žien po menopauze či u starších mužov, no nie je podmienkou, že je to jediná riziková skupina obyvateľstva. Nekontrovaný únik moču sa síce častejšie vyskytuje u ľudí vo vyššom veku, ale bežne postihuje napríklad i mladé ženy po pôrode či operácii. Sú prípady, kedy s ňou zápasia dokonca i deti.

Inkontinencia je choroba

Inkontinenciu nemožno považovať za chorobu v pravom slova zmysle. V skutočnosti sa nejedná o ochorenie, ale o fyzický problém, ktorý spravidla býva dôsledkom nejakej inej zdravotnej komplikácie. Vždy je dôležité už pri prvých príznakoch vyhľadať odbornú pomoc a nechať si stanoviť diagnózu. Včasná liečba totiž často vedie k zníženiu problému s únikom moču.

Zlepší sa to samo

Na samovoľné zlepšenie, či dokonca úplné vymiznutie inkontinencie, nespoliehajte. Väčšina pacientov si iba nahovára, že ich problémy časom sami ustúpia. To však nie je pravda. Naopak, ak nie je liečba inkontinencie podchytená včas, problémy s únikom moču sa začnú prehlbovať a zhoršovať. Jediným riešením teda je, poradiť sa s lekárom a nájsť cesty, ako si pomôcť.

Je nutné obmediť príjem tekutín

Tým, že budete piť menej tekutín sa inkontinencie určite nezbavíte. Mnoho pacientov sa mylne nazdáva, že keď znížia príjem tekutín, ich problémy so samovoľným únikom moču sa obmedzia, až zmiznú. To je však chyba, pretože v dôsledku nižšieho príjmu tekutín vzniká koncentrovanejší moč. Vďaka tomu potom dochádza k podráždeniu močového mechúra alebo k iným problémom, ako je trebárs dehydratácia či zápal.

Hmotnosť nie je podstatná

Aj obezita či pár kíl navyše má veľký vplyv na mimovoľný únik moču. Preto prehodnoťte svoje stravovacie návyky a jedálniček. Verte či nie, úbytok váhy o päť až desať percent môže napomôcť zmierneniu úniku moču, pretože stratou hmotnosti sa zníži tlak na svaly panvového dna. Ak sa obľúbených dobrôtok zbavujete ťažko, začnite tým, že budete jesť pravidelne a v menších dávkach.