Na vírusy vo všeobecnosti i na koronavírus COVID-19, najviac platia prísne pravidlá s dostatočnou hygienou, dôslednou izoláciou od nakazených ľudí, nosením rúšok, nevynímajúc cielené zvyšovanie obranyschopnosti organizmu. Bez nich sa nedá chrániť pred vírusmi a už vôbec nie pred zákernejším novým koronavírusom. Dvojnásobne to platí aj teraz, keď sa škôlkari a školáci po dvojmesačnej vynútenej prestávke opäť vrátili do školského kolektívu i neskôr, keď sa rozbehneme na letné rodinné dovolenky. 

Nebezpečné vírusy

Vírusy sú vnútrobunkové parazity, ktoré využívajú bunky živého organizmu (ľudí a živočíchov) na svoje rozmnožovanie. Navyše sa dokážu rýchlo meniť, mutovať, čím sťažujú napadnutým organizmom vyvinúť si rýchlo ochranu. Šíria sa kvapôčkovou infekciou z človeka na človeka. Okrem vírusov chrípky, s ktorou sme sa ako-tak naučili existovať, nás teraz ohrozuje aj koronavírus COVID-19. Našiel nás nepripravených a na celom svete si vyžiadal nemálo ľudských obetí. 

Na vírusy antibiotiká nezaberajú a ochranu v podobe vakcíny proti novému koronavírusu budeme mať až neskôr. (Na chrípku síce máme vakcínu, ale očkovať sa proti chrípke sa u nás dáva iba mizivé percento ľudí, hoci na ňu každý rok zomrie veľa ľudí.) Otázne ešte bude, rovnako ako to je pri chrípke, nájsť správny (aktuálny) kmeň vírusu na očkovanie. To znamená, že po zaočkovaní síce ochrana nebude stopercentná, ale na druhej strane ani nulová.
Preto je v tejto situácii dôležité myslieť predovšetkým na dostatočnú prevenciu a dôležitá je i starostlivosť o svoj organizmus, to znamená o správnu funkčnosť imunitného systému. 

Cieľavedome chráňme seba i deti 

Kvalitu obranyschopnosti určuje to, ako sa ľudské telo dokáže brániť nepriaznivým vonkajším, ale aj vnútorným vplyvom. Imunitný systém má chrániť organizmus pred baktériami, vírusmi a infekčnými chorobami. Dennodenne je však poškodzovaný stresom, záťažovými situáciami, znečisteným životným prostredím či nesprávnymi životnými návykmi a všadeprítomnými viac či menej zákernými infekciami. Oslabená imunita (a tým i oslabený organizmus) sa nedokáže brániť, ťažšie odoláva nepriaznivým vplyvom prostredia. Prekonajú ju baktérie a vírusy, ktoré sú všade okolo nás a tak ľahšie podľahneme rôznym chorobám. Pokiaľ telo netvorí dostatok protilátok – imunoglobulínov, imunita komplexne zlyháva na všetkých úrovniach a sústavách organizmu.

Dobrá obranyschopnosť organizmu vyžaduje od nás aktívnu starostlivosť o zdravie. Základom je zdravý životný štýl, vyvážená strava bohatá na živiny (bielkoviny, tuky, sacharidy, minerály a vitamíny). Dôležité sú aj antioxidanty a tiež beta glucan, ktorý obsahuje hliva ustricová. Imunitu významne podporuje aj primerané dodržiavanie prísnych hygienických pravidiel, najmä dôkladné umývanie rúk a ochrana pred kvapôčkovou infekciou napríklad aj nosením rúšok a tiež staré známe, avšak účinné pravidlo: časté vetranie pracovných i obytných priestorov. Dôležité sú aj dostatok pravidelného pohybu na čerstvom vzduchu, otužovanie, kvalitný spánok a cieľavedomá snaha o odbúravanie stresu. 

Ako pomáha vysokočistý beta glucan?

Optimálne je, ak potrebné vitamíny a minerálne látky získame zo stravy, ale ani ich doplnenie z vhodných výživových doplnkov nie je na škodu. Najmä v takej situácii, aká nastala v uplynulých mesiacoch, alebo v iných záťažových situáciách. Imunitu občas treba postrčiť do jej práce, teda do účinnej ochrany organizmu a do boja s nepriateľskými vírusmi okolo nás. Pomôcť nám môže aj beta glucan. Ide o prírodnú látku bežne sa vyskytujúcu v strave, naše telo ho teda dobre pozná. V prírodnej forme je však zmiešaný s ďalšími látkami, vďaka čomu ho imunitné bunky vedia ťažšie rozpoznať a jeho účinky sú preto obmedzené.

Očistením beta glucanu od neúčinných prímesí sa imunitným bunkám uľahčí jeho rozpoznanie receptormi a zvýši sa jeho účinok. Vysokočistý beta glucan (93 %) aktivuje receptory imunitných buniek, čo vedie k zvýšeniu ich fagocytickej aktivity (chuť bojovať s nepriateľmi). Výhodou vysokočistého beta glucanu je jeho bezpečnosť. Nie sú známe nepriaznivé vedľajšie účinky, možnosť vzniku závislosti, a nedá sa ním ani predávkovať. Štúdie preukázali účinky beta glucanu na imunitu.

                               

Dokázali, že beta glucan pomáha nielen preventívne, ale má veľký význam aj pri podpore imunity počas ochorenia, lebo významne urýchľuje uzdravovanie.

Ak sa teda chceme vyhnúť vírusom chrípky či koronavírusu, môžeme aktívne posilňovať imunitu svojho organizmu i svojich Ak sa teda chceme vyhnúť vírusom chrípke či koronavírusu, môžeme aktívne posilňovať imunitu svojho organizmu i svojich detí aj preventívne - užívaním beta glucanu, ktorý obsahujú výrobky spoločnosti Natures. Pre najmenšie deti je ideálny Detský sirup 1+ bez konzervantov s obľúbenou príchuťou lesnej jahody a vitamínom C. Rovnako aj Detský sirup + pre deti od 3 rokov, obsahuje aj vitamín C. Okrem sirupov sú v ponuke spoločnosti Natures aj tabletky na cmúťanie - GluCandy s beta glucanom, šípkovým extraktom s obsahom prírodného vitamínu C. Starším deťom a dospelým podporí správne fungovanie imunitného systému výživový doplnok Beta glucan 120+ ako aj 240+ obohatený o vitamíny C a D a ak je potrebné, je k dispozícii aj Beta glucan 500 s najvyššou dávkou vysokočistého beta glucanu na trhu. Všetky produkty sa dajú kúpiť online na www.natures.sk.

Prvá pomoc na štípance

Základom pre pobyt v prírode je ochrana pred bodavým hmyzom. Neraz však nepomáha ani dostatočné oblečenie a ani repelent nechráni stopercentne. Pre prípad, že sme sa neubránili hmyzu je vhodné mať pri sebe prvú pomoc na štípance vo forme Beta glucan gel, ktorý napadnutú pokožku príjemne schladí, utlmí bolesť i svrbenie, urýchľuje regeneráciu pokožky. Tento gél pomáha aj pri menších poraneniach, poškriabaniach a popáleninách pri ohni aj z neopatrného opaľovania. Viac na www.natures.sk.

                                     

Zdroj a foto: PR článok