Televízia je šikovný spôsob, ako deti ľahko a rýchlo zabaviť, či už chcete „v pokoji“ uvariť, pracujete z domu a deti práve ochoreli, alebo len potrebujete chvíľku oddychu. Proti víkendovým ránam pri rozprávkach alebo večernému animovanému filmu nemožno nič namietať; problém nastáva až vtedy, keď sa sledovanie televízie „zvrhne“ na jedinú výplň voľného času.

Kde je tá správna miera?

Nedá sa presne povedať, že napríklad hodina denne je v poriadku a hodina a pol už je „veľa“. Záleží práve a len na tom, aby vášmu potomkovi ostával dostatok priestoru na iné (a dôležitejšie) aktivity. „Pokiaľ deti denne niekoľko hodín sledujú televíziu, zákonite im tento čas musí chýbať inde,“ potvrdzuje detská psychologička Tereza Beníšková.

„Predškoláci potrebujú pre zdravý vývoj veľa pohybu. Je pre nich prirodzené behať, skákať, trénovať obratnosť a koordináciu. Zároveň je žiaduce, aby trávili čas s ostatnými deťmi, učili sa s nimi spolupracovať, súperiť, riešiť konflikty, naučiť sa presadiť. Deti by sa mali vedieť i hrať, a to s bábikami, vláčikmi, autíčkami, stavebnicami, sústrediť sa na hru,“ vraví odborníčka.

„A všetky tieto činnosti sa ťažko robia zároveň so sledovaním televízie. Preto ,televíznym deťom‘ asi budú chýbať niektoré schopnosti, ktoré by si v tejto vývojovej fáze mali osvojiť. Je teda dobré viesť deti nielen ku hre so súrodencami či kamarátmi, ale i k samostatnému hraniu. Kreslenie a maľovanie, modelovanie, všelijaké tvorenie, to všetko sú činnosti, ktoré rozvíjajú nielen fantáziu (a trpezlivosť), ale i jemnú motoriku. Oproti tomu televízia učí vašich potomkov (len) pasívnej zábave. Dieťa nemusí nič robiť, len stisne gombík, a celý svet príde za ním. Deti, ktoré sa často dívajú na televíziu, sa bez nej obvykle nedokážu samy zabaviť,“ potvrdzuje detská psychologička.

Rodinný rituál

Na druhej strane môže byť spoločné sledovanie televízie príjemným spôsobom, ako relaxovať. Zo sledovania (konkrétneho a dobre vybraného) filmu či seriálu sa dokonca môže stať rituál. Čo tak pripraviť si vopred a spoločne zdravé občerstvenie, priniesť si vankúše a deky a potom sa k sebe s deťmi pritúliť? Naopak, úplne nesprávne je nechávať telku od rána do večera bežať ako kulisu. „Televízia je dobrý sluha, ale zlý pán. Pri rozumnom sledovaní môže priniesť do života obohatenie, ale ak je stále pustená, ľudia spolu väčšinou nedokážu dobre komunikovať, zvuk z televízora ruší sústredený dialóg,“ hovorí detská psychologička.