Vaše telo sa deväť mesiacov chystá na veľké finále. Ak nechcete nechať všetko na prírode, môžete si pri príprave pomôcť. Nevyhýbame sa klasickej medicíne ani alternatívam úľavy od bolesti a strachu. Všetky cesty, ktoré vedú k zdravému dieťaťu a spokojnej mamičke, sú totiž dobré.

Informácie dajú istotu

Ideálne miesto, kde sa budúca mamička dozvie množstvo užitočných informácií, sú predpôrodné kurzy. Usporadúvajú ich temer všetky pôrodnice, ale poradia vám i v prenatálnej poradni, kam dochádzate na pravidelné prehliadky. Organizujú ich aj súkromné pôrodné asistentky, stačí si zadať do vyhľadávača kurzy a mesto, ktoré potrebujete.

Dôležitá je predovšetkým náplň kurzu. Ten správny musí zahŕňať psychologickú prípravu, ktorá upozorní na telesné i psychické zmeny v tehotenstve, poradí s celkovým životným štýlom (výživou, pohybom, ale i sexom a obliekaním), preberie s vami, ako na obavy či vnímanie bolesti pri pôrode, naučí vás rôzne techniky.

Pripraví aj na odchod do pôrodnice, naučí ju dýchať, uľavovať si pri prvých kontrakciách, polohovať bruško. Ozrejmí tiež techniku tlačenia v druhej dobe pôrodnej, upozorní na možnosť operatívneho pôrodu a jeho priebeh, na prítomnosť otecka, ale aj na popôrodné obdobie, kedy bude náročné vzájomne sa zžiť.

Nebyť sama a uľaviť svojej duši

Debatu na tému “partner pri pôrode” rozhodne nevyhrocujte, možno sa na to jednoducho necíti. Nechce vás vidieť trpieť, motívy môžu byť rôzne, ale rozhodne je lepší variant, keď sa úprimne prizná, že nechce, než aby sa pretvaroval. Vo finále by ste potom boli obaja sklamaní.

Tehotenstvo i tak môžete prežívať spoločne, tešiť sa na dieťatko, len na sálu vás vyprevadí niekto iný. Mama, svokra, kamarátka, dula, pôrodná asistentka, s ktorou sa dobre poznáte. Možností je niekoľko, len by to mala byť osoba, ktorá je vám blízka, príjemná, najlepšie má sama s pôrodom už skúsenosti (bezdetnú kamarátku by ste totiž ešte mohli odradiť od vlastného ma- terstva).

Ženy, ktoré do pôrodnice prichádzajú so slovami: „Ja sa už na dieťatko tak teším, nemôžem sa dočkať,“ obvykle porodia rýchlejšie a ľahšie. K psychickej pohode nastávajúcich mamičiek prispejú olejčeky, hudba, relaxácia, ale napríklad i romantická večera s partnerom. Nezabúdajte na život, lásku, kávu s kamarátkou. I tak sa predsa užíva tehotenstvo.