Pri balení tašky do pôrodnice sa mamičky stretávajú s rôznymi odporúčanými zoznamami všetkých možných potrebných vecí. Nie vždy však ide všetko podľa predstáv a preto môžete zistiť, že nielen obsah batožiny, ale aj celý pobyt v pôrodnici sa vlastne dá ešte vyladiť. Ako? Stačí si položiť tie správne otázky. 

Blízko, alebo podľa predstáv?

Výber pôrodnice je kľúčovou otázkou. Zvoliť pôrodnicu v rozumnej príjazdovej vzdialenosti, alebo skôr tú, ktorá je síce mimo okres, zato je vám bližšia ústretovejším a individuálnejším prístupom? Rozhodujte sa na základe toho, či ste prvorodička (vtedy máte teoreticky viac času na príchod do pôrodnice), nakoľko sa vaše pôrodné priania zlučujú s možnosťami daného zariadenia (ale počítajte radšej s tým, že ani alternatívne pôrodnice nakoniec nemusia splniť vaše očakávania) a aké referencie vám na pôrodnicu dajú vaše kamarátky.

Jedna taška, alebo dve?

Rozhodne dve, v tomto prípade je all inclusive skôr komplikáciou. Až si budete baliť tašku do pôrodnice, pripravte si jednu menšiu s vecami na príjem k pôrodu a do pôrodnej sály (mala by obsahovať doklady, potrebné dokumenty, peniaze, ľahkú košieľku, prezuvky, teplé ponožky, ručník, drobné občerstvenie, CD s obľúbenou hudbou, mobil a fotoaparát) a väčšiu, do ktorej zbalíte veci pre pobyt na oddelení šestonedelia (zoznam všetkého potrebného nájdete napríklad na webových stránkach Maminky). Tú vám však sestričky pri príjme schovajú do skrine, preto si do nej dajte veci, ktoré vám pri pôrode a približne dve hodiny po ňom nebudú chýbať.

Fotoaparát, alebo mobil?

Váhate, či si so sebou vziať klasický fotoaparát, alebo fotiť na mobilný telefón? Ak si nezabudnete nabíjačku, potom je v podstate jedno, na ktorý aparát sa budete spoliehať. Pri mobile však máte tú výhodu, že urobenú snímku môžete v čase medzi dojčením a prebaľovaním upraviť a v ďalšom odpočinkovom kole poslať rodine či známym.

Aké jedlo?

Na pôrodnú sálu si isto zbaľte aj niečo pod zub. A nemyslíme tým zubnú pastu. V priebehu pôrodu totiž pravdepodobne dostanete chuť na sladký doping. Vlčí hlad nečakajte, ten vám rozrušené hormóny nedovolia, praktické je však počítať s chytrými potravinami, ktoré vás nabudia a zasýtia. Pribaľte si teda hroznový cukor, zmes orieškov a proteínové tyčinky. Na popíjanie si kúpte kokakolu, ktorá vás povzbudí a zároveň upokojí rozbúrený žalúdok.

Papuče, alebo ponožky?

Teplé ponožky (ideálne tie od babičky) budete na pôrodnej sále milovať. Príjemne vás totiž zahrejú a niektoré pôrodné asistentky dokonca tvrdia, že ľadové nohy rovná sa ľadový a pretiahnutý pôrod. Po pôrode, až vám klesne teplota a nastúpi zimnica (trebárs aj v rámci doznievajúceho epidurálu), oceníte všetky hrejivé vrstvy, ktoré na seba natiahnete.

Klystír áno, alebo nie?

Klystír dnes už môžete odmietnuť, funguje však nielen ako prevencia nepríjemných nehôd pri tlačení v druhej dobe pôrodnej (a stáva sa kadečo, to mi verte), ale najmä ako urýchľovač pôrodu: uvoľnením priestoru v malej panve sa totiž podporí vznik tzv. Fergussonovho reflexu, teda stimulácie nervových zakončení. Tie vedú vzruch miechou do časti mozgu, ktorá vydá pokyn na výdaj hormónu, sprostredkovávajúceho kontrakcie: oxytocínu.

Odmietnuť ho teda nemusí byť výhra. Pokiaľ sa vám však nechce podstúpiť klasický výplach teplou vodou priamo v pôrodnici (s partnerom po boku), môžete si dopredu (na predpis lekára) kúpiť alternatívu v podobe YAL gélu, ktorý funguje na rovnakom princípe, aplikujete si ho však v pokoji doma. 

Holenie doma, alebo na sále?

Starostlivosť o intímne partie sa v poslednom trimestri stáva tak trochu olympijskou záležitosťou. Náročnejšia (a často i nebezpečnejšia) je najmä pre zväčšujúce sa bruško a narastajúcu nemotornosť. V pôrodnici sa dnes už nerobí rutinné vyholenie celej oblasti prirodzenia, v časti pošvového vchodu a konečníka však pôrodníci hladkú kožu vyžadujú. Preto vás pôrodná asistentka v rámci predpôrodnej prípravy v prvej dobe pôrodnej oholí. Pokiaľ vo vás táto predstava nevyvoláva príjemné pocity, poproste radšej vopred svojho partnera, či by vám nepomohol.

Spoločná izba, alebo nadštandard?

Ste spoločenská a viete, že vám robí dobre okamžité zdieľanie zážitkov i neustály pohyb a ruch? Potom ste rozhodne adeptkou na spoločnú izbu. Čokoľvek sa s vami alebo vaším dieťatkom bude diať, môžete ihneď konzultovať s kolegyňou. Pokiaľ však uprednostňujete svoj pokoj, nemáte rada hluk a nechcete, aby sa vám pri posteli denne striedalo niekoľko cudzích ľudí s fotoaparátmi, určite voľte nadštandard. Ten vám zaistí nielen súkromie, ale tiež prakticky neobmedzený čas pre návštevy a vlastné sociálne zariadenie. Mne osobne sa po dvoch pobytoch na spoločných izbách tentoraz chce ísť do nadštandardu, kde mňa ani bábätko nebude rušiť večné telefonovanie ani nočné rozsvecovanie ostrého svetla.