Čím menšie dieťa, tým väčšie klamstvo? Alebo klamú podľa vás viac chlapci ako dievčatá? Jedno aj druhé je len mýtus. Rovnako aj to, že introverti sú menej dôveryhodní. Tí však klamú zriedkavejšie, pretože na klamanie im chýbajú spoločenské zručnosti. Autori knihy Výchovný šok Po Bronson a Ashley Merryman boli u poprednej odborníčky zisťovať, ako je to s deťmi a klamstvom.

Každý rodič už asi prichytil svoje dieťa pri klamstve. Kde boli, s kým boli, čo videli, podvádzajú pri hrách, či klamú o príbehoch. Popredná odborníčka Dr. Victoria Talwarová zistila, že lož je okrem iného aj výsledkom inteligencie dieťaťa. Myslíte si však, že presne rozpoznáte, kedy vaše deti klamú a aký význam takejto lži pripisovať? Možno ani neviete, ako sa mýlite.

Prečo teda klamú?

Klamú, lebo chcú zahladiť nejaký prehrešok. Chcú sa vyhnúť trestu. Lož znásobuje aj pocit, že deti majú nad svojím životom kontrolu a istú moc. Klamú aj preto, aby lepšie zvládli problémy. Ich cieľom je zbaviť sa frustrácie alebo len upútať pozornosť. „Klamstvo je však v určitom spektre vyspelejšou schopnosťou ako pravda. Dieťa, ktoré klame, musí rozoznať pravdu od klamstva, vymyslieť alternatívu a iný príbeh a presvedčivo ho prerozprávať. Deti, ktoré klamú od druhého a tretieho roka života, dosahujú v školských testoch lepšie výsledky. Lož totiž súvisí s inteligenciou. Čo však neznamená, že to treba nechať bez povšimnutia,“ hovorí Dr. Talwarová v knihe Výchovný šok.

Nie je lož ako lož

Aj vy ste sa ráno dovolali šéfovi so slovami, že je vám zle a neprídete preto do práce? Či ste svojmu partnerovi povedali, že neviete, ako sa dostali jeho slúchadlá pod gauč a on ich potom tri týždne hľadal? A obe tieto tvrdenia neboli pravdivé?