To, že deti nám rodičom svojím správaním dávajú občas zabrať, vieme veľmi dobre. No zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo je to tak? Ak vás dieťa neposlúcha, znamená to, že ste zlý rodič? Zabudnite na výčitky. Zistilo sa, že deti neposlúchajú z rôznych dôvodov a rozhodne za tým nie je vaše zlyhanie vo výchove. Kde teda hľadať príčinu?

Rozmýšľate, prečo práve vaše dieťa nemôže byť vzorné a vždy poslúchať? Prečo má tendenciu na seba hlučne upozorňovať, vyvádzať, či správať sa (aj na verejnosti) nevhodne? Kde hľadať chybu? A hlavne - ako to zmeniť?

Aj keď sa vám môže zdať, že deti neposlúchajú len preto, aby vás zahanbili, nie je to tak. Neznamená to, že ste zlým rodičom alebo svoje dieťa rozmaznávate. Často krát sa totiž takýmto svojím neposlušným správaním deti snažia dať niečo najavo. O čo ide?

Neposlúchajú, aby získali pozornosť

Dieťa sa v rodine občas cíti ako najmenší a najnepodstatnejší člen rodiny, keďže všetky dôležité veci riešia “dospeláci” - teda rodičia, poprípade aj starší súrodenci. Keďže zodpovednosť je väčšinou na ich pleciach, malé dieťa sa môže cítiť nepotrebné. Hoci je jasné, že dieťaťu nemôžete dať na starosť “dospelácke” veci, predsa len sa aj ono potrebuje v rodine angažovať. Ak tomu tak nie je, môže sa začať správať nevhodne, ba až nevychovane, začať vyvádzať a vystrájať. Čo je príčinou? Jednoducho nedostatok pozornosti, či už zo strany rodičov alebo okolia. Väčšinou sa tak dieťa snaží pritiahnuť pozornosť ľudí, pre ktorých sa potrebuje cítiť “potrebné”.

Takáto situácia sa môže vyskytnúť napríklad aj v škole, či medzi kamarátmi - kde “bojuje” o svoje miesto v kolektíve. Dieťa však poväčšine nerozmýšľa, či pozornosť, ktorú pritiahne bude mať pozitívny alebo negatívny charakter. V tomto prípade však nanešťastie, len negatívny.