Neposlúchajú, pretože sa nudia

Zdá sa vám to absurdné? V prípade detí skutočne nie je. Nejedna mamička by totiž vedela porozprávať o tom, aké huncútstvo jej drobec vykonal, pretože sa mu nikto práve nevenoval a dieťa malo pocit, že sa nudí. Od pastelkami pokeslených stien až po lepidlo vo vlasoch - takéto príhody sú v rodičovskom svete úplne bežné. Teraz to však neznamená, že preto, aby k takýmto “nehodám” nedošlo, by ste sa mali svojej ratolesti venovať 24 hodín denne a vymýšľať mu stále nové a nové (a bezpečné) aktivity. Niekedy stačí, ak dieťa usmerníte, ponúknete mu činnosti, ktorými neublíži sebe ani okoliu a všetko necháte na neho. Občas ho samozrejme aj skontrolujte. Ak bude dieťa zaujaté aktivitou, je väčšia šanca, že znova nezačne vyvádzať.

Neposlúchajú, pretože sa cítia nedôležité

V tomto prípade však máme na mysli fyzický kontakt. Deti, ktorým sa v rodine nedostáva dostatok lásky a prijatia, to môžu svojím nesposlušným správaním dávať takto najavo. Na dieťa je totiž potrebné nájsť si čas. Nevyhovárajte sa preto na hektickú dobu, veľa práce, či nekonečné telefonáty. Je dôležité venovať sa aj dieťaťu a to každý deň. Hovorte mu, ako ho ľúbite, objímte ho, či pobozkajte na dobrú noc. Potrebuje cítiť, že je milované a niekam patrí. Zaujímajte sa o neho, pýtajte sa a rozprávajte sa spolu. Aj keď sa vám možno všetky jeho “detské” problémy v porovnaní s vašimi “dospeláckymi” budú zdať banálne, nedávajte to najajvo. Prežívajte so svojím drobcom každú jednu chvíľu, či už dobrú alebo zlú. Len tak sa bude cítiť ako súčasť rodiny a uvidíte, že aj jeho správanie sa zmení k lepšiemu.

Zdá sa teda, že deti neposlúchajú len preto, aby vás zahanbili, či z vás urobili zlého rodiča. Príčina tejto neposlušnosti totiž často pramení z neuspokejných dôležitých ľudských potrieb. Týmto však nemyslíme teplé jedlo, hŕbu hračiek či najnovšie značkové oblečenie. Sú nimi skôr láska, pozornosť, fyzická blízkosť a čas len a len pre vaše dieťa.

"Kedykoľvek sa snažíme napraviť správanie svojich detí, malo by byť našim cieľom naučiť sa, čo bude účinné a im aj prospešné v dospelosti. Základom totiž nie sú materiálne potreby, ale tie duševné, ktoré každý z nás - a aj deti, potrebujú pre zdravý fyzický aj duševný rozvoj,” tvrdí klinický psychológ, rodinný terapeut a autor niekoľkých publikácií pre rodičov, Steve Biddulph.

Foto: Shutterstock