Podľa štatistík sa každé jedenáste dieťa na Slovensku narodí predčasne. Od začiatku sú teda voči ostatným donoseným deťom znevýhodnené a vyžadujú si intenzívnejšiu a dôslednejšiu starostlivosť. Dá sa to však zvládnuť. Prinášame vám zopár tipov, s ktorými starostlivosť o predčasniatko zvládnete v pohode. 

Nebojte sa dotýkať dieťatka

Po pôrode sa čo najskôr spýtajte sestričiek, či si dieťatko môžete pohladkať alebo sa o neho starať. Hoci vyzerá krehko, je pre neho dôležité, aby cítilo dlaň či ľahké, príjemné dotyky svojich rodičov, ich vôňu a hlas. Po určitej dobe je v niektorých nemocniciach možné zapojiť sa do bežnej starostlivosti o bábätko. Ak to umožňuje prevádzka oddelenia a kondícia vášho dieťatka, ponúkne sa vám klokankovanie, teda túlenie nahého bábätka na nahom hrudníku.

Naštartujte dojčenie 

Pôrod nedonoseného dieťaťa sprevádza stres a únava, čo môže viesť k pomalšiemu začiatku tvorby mlieka. V prvých dňoch po pôrode môže mať matka problém odsať mlieko odsávačkou a vhodnejšie je preto ručné odstriekavanie. Je dôležité čo najskôr po pôrode skúšajte z prsníkov v trojhodinovom intervale vytlačiť pár kvapiek mlieka. Veľa pite, aby ste podporili tvorbu mlieka. Najlepšie čistú, nesýtenú vodu po malých pohárikoch, celkovo aspoň tri litre denne. Aj tých pár kvapiek je pre dieťatko nevyhnutných, chránia ho pred infekciami a dodávajú mu potrebnú energiu.

Zháňajte informácie

Pýtajte sa a pýtajte sa. Ak nerozumiete všetkému, čo ste sa dozvedelio bábätku od zdravotníkov, odborné informácie môžete nájsť v knihách alebo na stránkach www.nedoklubko.cz. Skúste napríklad knihu Narodilo sa predčasne z nakladateľstva Portál, ktorá je nielen o diagnózach a prístrojoch na JIS, ale aj o masážach, rehabilitáciách a ďalších podporných metódach, ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť uponáhľaný príchod dieťatka na svet.