Práca pre oteckov

Leží na vás obrovská časť práce a zodpovednosti. Ste zrejme vystrašený a zaskočený novou situáciou, tak isto ako vaša partnerka. Tá je však zranená nielen psychicky, ale aj na fyzickej úrovni. Pôrod, a predčasný tým viac, je veľmi náročný proces. Vaša partnerka je po operácii vyčerpaná, rozboľavená, veľmi unavená. Nielen preto, že sa v nej odohráva mnoho hormonálnych zmien, ale tiež tým, že takmer 24 hodín denne zamestnáva jej myseľ život a stav bábätka a že každé tri hodiny, vo dne v noci, skúša pre dieťatko odstriekať mliečko.

Pokiaľ mamičku prepustia domov a dieťatko ostáva v nemocnici, je dôležité, aby ste partnerku trpezlivo podporovali, snažili sa jej porozumieť a prijímať jej obavy a pocity. Ak leží mamička s dieťatkom celú dobu hospitalizácie, ostáva na vás veľká starosť o chod domácnosti, zvlášť ak máte ešte staršie deti. 

Návrat domov

Každá nemocnica má iné váhové limity na prepustenie dieťatka do domácej starostlivosti. Okrem zdravotnej stabilizácie je tiež dôležité, aby si bábätko dokázalo udržať teplotu, vedelo sa dostatočne napiť (z prsníka alebo z fľaše) a priberalo. Každé dieťatko je iné, nezabudnite, že to vaše malo byť ešte v brušku a preto sa neponáhľajte.

Foto: Shutterstock