Každá desiata tehotná žena dnes svoje dieťa porodí predčasne. Väčšina z týchto matiek ale počíta s tým, že bude rodiť v termíne a preto má predčasne narodené dieťa veľký vplyv na ich psychický stav. Ako sa vyrovnať so skorším príchodom dieťaťa na svet? Je tu metóda, ktorá pomôže vám aj dieťatku.

Nedonosené deti

Za nedonosené sa považuje každé dieťa narodené pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. S každým týždňom dlhšie stráveným v maternici je na tom dieťatko po pôrode lepšie, preto lekári rozlišujú ľahkú nedonosenosť (deti narodené medzi 34. a 37. týždňom tehotenstva, spravidla bez závažnejších problémov s adaptáciou na život mimo maternicu), strednú nedonosenosť (dieťatká narodené medzi 30. a 33. týždňom gravidity (pravdepodobnosť zdravotného postihnutia je menej než 10 %), ťažkú nezrelosť (novorodenci narodení medzi 27. a 29. týždňom) a extrémne ťažkú nedonosenosť u detí, ktoré prišli na svet pred 26. týždňom tehotenstva.

Posledné dve kategórie sú obvykle spojené so závažnejšími zdravotnými problémami, a preto tieto deti väčšinou strávia v nemocniciach dlhší čas. Okrem nízkej pôrodnej váhy mávajú predčasne narodené deti nízku telesnú teplotu a v prípade strednej až ťažkej nedonosenosti im navyše nefungujú niektoré orgány, predovšetkým pľúca. „Na predčasný pôrod sa nedá pripraviť. Je to veľmi náročné obdobie, plné strachu, obáv a zvratov, ale i pocitov víťazstva, radosti z pokrokov a dobrých správ. Ale dnes je medicína na skvelej úrovni, z roka na rok rastie počet detí, ktoré tento neľahký štart do života zvládnu bez vážnejších následkov, drvivá väčšina je zdravá,“ upokojuje mamičky Lucia Žáčková, riaditeľka občianskeho združenia, ktoré pomáha rodinám s nedonosenými deťmi a hovorí aj o tzv. klokankovaní.

Čo je to klokankovanie?

„Klokankovanie je metóda, pri ktorej sa predčasne narodené dieťa prikladá priamo na telo mamičky alebo tatka. Priamym telesným kontaktom kože na koži sa tak vytvára prostredie, ktoré nedonoseným deťom pomocou telesného tepla a počuteľného tlkotu srdca pripomína prostredie v maternici, čo má pozitívny vplyv na ich vývoj,“ vysvetľuje odborníčka.