Motorický vývoj dieťaťa má svoje zákonitosti, ale rodičia často v dobrej viere až príliš pomáhajú dieťatkám a zbytočne ich tým preťažujú. Aké sú tie najčastejšie chyby? Vybrali sme pre vás osem prehreškov, o ktorých by ste mali vedieť a dávať na ne pozor.

SIDS a poloha na brušku

Rodičia sú vystrašení syndrómom náhleho úmrtia dojčiat a do polohy na bruško sa boja dieťa dávať i v čase bdelosti. Pasením koníčkov dieťa často trávi len pár minút denne. Poloha na brušku je však pre vývoj dieťaťa zásadná, a to najmä v prvých troch mesiacoch, kedy sa vďaka nej tvorí základ pohybového vývoja. Jej zanedbávanie zabraňuje správnemu nastaveniu chrbtice i vytvoreniu pohybových vzorcov (postupnému zapájaniu svalov z polohy horizontálnej do vertikálnej). Aby sa bábätko mohlo neskôr začať pretáčať na bok a na bruško, musí svaly trénovať, čo nie je možné bez striedavého polohovania na brušku a na chrbte (na rovnej podložke). 

Správne „pasenie koníčkov“

Rodičia sa domnievajú že pri pasení koníčkov ide len o zdvíhanie hlavičky, a nemajú tušenie o dôležitosti jej správneho prevedenia. V nesprávne vykonávanej polohe potom dieťa plače, ono i rodičia sú vystresovaní a na bruško ho automaticky dávajú menej často. Podstatné pri „pasení koníčkov“ je však to, či pri tejto polohe dieťa zapája správne svaly a či ju robí správne. Dôležitá je opora horných končatín, aby nedochádzalo k preťažovaniu svalov v oblasti krčnej chrbtice a záklonom hlavy. Je dôležité zabezpečiť dieťaťu polohu na brušku nielen na rovnej podložke, ale tiež na lopte alebo na tele rodičov, kde je dieťa k opore rúk prirodzene nútené.

Nesprávny smer pretáčania

Dieťa zvládne ako prvý otočný manéver z bruška na chrbát, čo je žiaduce na vytvorenie správnych svalových vzorcov. Často sa takto dieťa pretočí len preto, že v nestabilnej polohe na brušku zatne pästičky, urobí „lietadlo“ a jednoducho prepadne. Pre dieťa je však vo vývoji podstatná správna postupnosť, ako prvé by dieťa malo zvládnuť otočenie na bok a následne z boka na bruško. Opačne, teda z bruška na chrbát, sa dieťa pretočí až postupným zapájaním ďalších svalov.

Predčasné posádzanie

Rodičia dieťa podopierajú niekoľkými vankúšmi alebo ho umiestňujú do detských sedačiek skôr, než si samo sadne. A to je chybou! Dieťa by sa malo do rovného sedu posadiť samo, a to až po fáze lezenia štvornožky a zvládnutí šikmých sedov. Predčasné posádzanie preťažuje celý dosiaľ nevyzretý pohybový aparát, zaťažuje nepripravené trupové svalstvo a zarába na telesné ťažkosti: problémy s chrbticou, chybné držanie tela (vystrčený zadoček, „somálske bruško“), rotácia kolien do X alebo do O, chybné našľapovanie (po špičkách, na hrane chodidla). Predčasné posádzanie dieťatku sťažuje aj dýchanie (dochádza k silnému tlaku orgánov, s ktorým si bábätko nedokáže poradiť).