Máte pocit, že vaše dieťa je už dosť veľké na to, aby ste ho dojčili? Nuž, pre niektoré mamičky môže byť obdobie odstavenia dieťaťa od dojčenia náročné. No pre dieťa takisto. Existuje však zopár dobrých tipov, ktoré vám pri tom môžu pomôcť. V nasledujúcich riadkoch vám ich prezradíme.

Kedy by ste mali prestať dojčiť?

V prvom rade treba ozrejmiť, kedy je teda ten ideálny čas na odstavenie dieťaťa. No nečakajte konkrétne číslo. Neexistuje totiž žiadny konkrétny vek, kedy by sa mal proces odstavenia začať. Potreby vášho dieťaťa spolu s vašimi životnými okolnosťami sú totiž faktory, ktoré môžu ovplyvniť, keď prestanete dojčiť.

Odborníci na detskú výživu však tvrdia, že približne vo veku šiestich mesiacov deti potrebujú viac živín, ako je železo a zinok, než dokáže poskytnúť iba materské mlieko. Je to vhodný vek na začatie zavádzania ďalších potravín do stravy dieťaťa. Zavádzanie nových potravín takisto môže uľahčiť odstavenie dieťaťa. Svetová zdravotnícka organizácia teda odporúča dojčenie výlučne počas prvých šiestich mesiacov a pokračovanie do dvoch. Potom je najvyšší čas na odstavenie. A ako vlastne na to?

Nájdite alternatívu

Ak chcete svoje dieťa odstaviť, musíte sa poobzerať po alternatívnych metódach na zahnanie hladu dieťaťa. Najviac rozšíreným je umelé mlieko, ktoré je svojim zloźením najbližšie materskému mlieku. Postupný prechod by ste mali vykonať nahradením dojčenia počas dňa umelým mliekom a sledovať či dieťatko spozná rozdiel. Umelé mlieko je pre žalúdok ťažšie rozložiteľné ako materské mlieko, a preto sa môže vaše dieťa cítiť plnšie dlhšiu dobu. Ak má dieťa viac ako šesť mesiacov, pridať môžete aj príkrmy na báze dojčenského mlieka.