Hoci je tehotenstvo krásnym a zázračným obdobím v živote ženy, často krát sa s ním spája mnoho otázok. Jednou z nich je aj otázka takzvaného „správneho“ priberania, ktorá je najčastejšia u prvorodičiek. Aj keď žiadne všeobecné pravidlo priberania v tehotenstve neexistuje, prinášame vám zopár informácii, ktoré sa vám pomôžu zorientovať vo vašej „novej“ hmotnosti.

Každá tehotná žena počas tehotenstva priberá na váhe inak, preto neexistujú žiadne oficiálne pokyny alebo čísla, ktoré by ste mali na váhe spozorovať. Váha v tehotenstve závisí v prvom rade od hmotnosti, ktorú ste mali pred otehotnením. Najdôležitejšou vecou však je udržiavať prírastok na váhe na bezpečnej a zdravej úrovni pre vás a vaše dieťa.

Je logické, že počas rastu a vývoja bábätka bude stúpať jeho váha,  a tým pádom aj tá vaša. No je potrebné si uvedomiť, že nie všetky tie kilá navyše predstavujú telesný tuk. Medzi ďalšie súčasti, ktoré ženú vašu váhu k vyšším číslam sú placenta, plodová voda obklopujúca dieťa, rastúce prsia a väčšie množstvo krvi a iných tekutín, ktoré sú pre dieťa potrebné.

Aký je priemerný prírastok na váhe v tehotenstve?

Prírastok na váhe počas tehotenstva sa nedá určiť presne. Závisí od váhy pred otehotnením, výšky a iných faktorov ako napríklad percento telesného tuku.

Pre približný výpočet zdravej váhy sa používa BMI (Body Mass Index), ktorý udáva pomer váhy k výške. Počíta sa ako pomer váhy v kilogramoch a výšky v metroch.  Keďže jeho hodnota nie je stabilná, pre výpočet „ideálneho“ prírastku na váhe v tehotenstve sme počítali s priemernou výškou ženy 170 cm. 

Väčšina žien počas tehotenstva priberie priemerne 10 kg až 12,5 kg. Hoci neexistujú žiadne oficiálne usmernenia, Americká vysoká škola pôrodníkov a gynekológov sa zhoduje na teoretických výsledkoch prírastku na váhe v tehotenstve.

Ženy s nízkou telesnou hmotnosťou do 55 kg (BMI pod 18,5) by mali počas tehotenstva pribrať od 13 do 18 kg.

Pre ženy v normálnom hmotnostnom rozmedzí , do 65kg (BMI 18,5 - 24,9) je najvhodnejší prírastok na váhe medzi 11-16 kg.

Ženám s nadváhou, čiže do 75 kg (BMI medzi 25 a 29,9) sa odporúča pribrať 7 až 11 kg.

Ženy, ktoré sú postihnuté obezitou a majú hmotnosť od 85 kg (BMI 30 a viac), by mali v tehotenstve pribrať medzi 5 až 9 kg.

Podľa lekárskych odporúčaní by mal byť najvyšší prírastok na váhe pre ženy s nízkou hmotnosťou, pretože ich telo si musí urobiť „zásoby“, aby bolo schopné uživiť aj matku aj dieťa.