Narodenie dieťatka zmení oboch rodičov. Hoci by sme predpokladali, že zmeny budú viac “viditeľné” práve na mamičke, nie je to celkom tak. Ani na oteckov v tomto prípade netreba zabúdať. Otcovstvo totiž navždy muža zmení. Chcete vedieť ako? Poďme sa spolu pozrieť na to, kde sa to prejaví.

Stať sa otcom je v živote každého muža obrovská zmena a to aj napriek tomu, že si ju mnoho mužov (najmä) v prvých týždňoch ešte neuvedomuje. Prechod z roly manžela a muža do ďalšej roly otca je totiž omnoho zásadnejší, ako by sa mohlo zdať. V každom prípade so sebou prináša ako fyzické, tak aj psychické zmeny, ktorých nie je málo. O aké z nich teda ide?

Zvýšená citlivosť

Byť mimoriadne citlivým mužom sa v dnešnej spoločnosti už vraj nenosí. No napriek tomu, sa ním budúci otecko chtiac-nechtiac akosi podvedome stáva. Týmto nemyslíme to, že sa z muža zo dňa na deň stane takzvaná “citlivka”, práve naopak. Zvýšená citlivosť sa prejavuje najmä vo vzťahu k svojmu potomkovi či partnerke. Muž sa vie lepšie vcítiť do pocitov mamičky a takisto vie lepšie vnímať potreby svojho novorodeného dieťatka. Ako? V mozgu sa totiž aktivuje hormón oxytocín - nazývaný aj hormón lásky, ktorý je za túto veľkú zmenu zodpovedný.

Strata vlasov

Otcovstvo nevplýva len na psychiku, ale aj na fyzický vzhľad. A verte či nie, aj u oteckov. Prvé dni, týždne, ba aj mesiace s novorodeniatkom sú občas skutočne stresujúce, preto niet divu, že sa to podpíše aj na výzore. Mnoho oteckov potvrdzuje, že v priebehu prvého roka svojho dieťatka prišli o viac ako tretinu vlasov. Nie je to nič netypické. Emocionálny ako aj fyzický stres môže spôsobiť vypadávanie vlasov aj vo väčšom množstve.

Priberanie

Ďalšia zaujímavá, no nie až tak potešujúca zmena. S vyšším vekom ide ruka v ruke aj priberanie, no počas výchovy dieťaťa sa ešte viac stupňuje. Ide o kombináciu viacerých faktorov - nedostatok spánku, žiadny čas na cvičenie, či nezdravé a nepravidelné stravovanie. Keďže úlohou otca je v prvom rade rodinu finančne zabezpečiť, nie je prekvapujúce, že sám na seba nemá dostatok času. Týmto nevynímame ani mamičky, ktoré sú ochotné celý svoj čas aj pozornosť venovať dieťatku - to je obdivuhodné. U oteckov to však doteraz až také zrejmé nebolo. Ak teda rozmýšľate, prečo váš partner začal po narodení spoločného potomka priberať, už máte odpoveď.