Starostlivosť o zdravie

Konečne dobrá správa! Otcovstvo má na mužov aj skutočne priaznivý vplyv. Veľa mužov  potvrdilo, že narodenie dieťaťa ich viac “prinútilo” začať dbať o svoje zdravie. Prečo? Primárne nechceli riskovať chorobu, kvôli ktorej by mohli byť práceneschopní, čo by mohlo ohroziť existenciu rodiny. Nič preto nepodcenili a chodievali na pravidelné vyšetrenia a kontroly. Vo všeobecnosti sa totiž novopečení oteckovia snažia chrániť si svoje zdravie omnoho viac ako predtým. Stať sa zodpovedným za dieťa ich akosi prinúti zamyslieť sa nad časom, ktorý im zostáva a aj nad tým, že chcú zostať pre svoju rodinu čo najdlhšie zdraví.

Čas strávený s rodinou

Byť otcom znamená zodpovednosť. Mnoho mužov sa jej učí takpovediac zo dňa na deň a to vtedy, keď si uvedomia, že sa skutočne stávajú zodpovednými za malý a bezbranný ľudský život. Vďaka tomu sa často menia aj ich priority a tak radšej venujú svoj čas rodine, ako kamarátom v krčme - ako tomu možno bolo doteraz. A nie je to na škodu. Budovať silné rodinné puto je dôležité hneď od začiatku. A rola otca k tomu mužov tak akosi podvedome “viaže”.

Nové “superschopnosti”

S príchodom dieťata súvisiacim so získavaním nových “superschopností” jednoznačne vedú mamičky. V priebehu pár dní sa z nich totiž stávajú supermatky, ktoré zrazu vedia zodvihnúť fľašu či cumlík aj nohou a robiť takmer aj desať vecí naraz. Ale pozor, v tomto prípade ani oteckovia veľmi nezaostávajú. Hoci im získanie týchto “superschopností” trvá o čosi dlhšie ako maminkám, predsa sa na nich niečo “nalepí”. Neveríte? Všímajte si preto svojho partnera pri starostlivosti o dieťa a uvidíte, čo všetko dokáže.

Nedostatok spánku stačí

Nie je prekvapujúce, že narodením dieťaťa sa spánok vo všeobecnosti odsúva na druhú koľaj. A to platí pre oboch rodičov. Oteckovia sa totiž zhodujú na tom, že pri malom dieťatku sa po čase aj v práci naučia fungovať s nedostatkom spánku a berú to ako niečo prirodzené. Aj nedostatok spánku je pre nich potom už dostačujúci.

Doteraz ste možno ani netušili, ako otcovstvo navždy muža zmení. Hoci sa tieto zmeny zdajú poväčšine nepríjemné, drvivá väčšina oteckov sa aj tak zhoduje na tom, že šťastné a spokojné dieťa s úsmevom na tvári aj tak stojí za to!

Foto: Shutterstock