Máte pocit, že ste už skúsili naozaj všetko, ale vaše dieťa nechce do svojho jedálnička zaradiť nové jedlo či zeleninu? Je pre vás každé nové jedlo doslova bojom? V takom prípade by ste rozhodne nemali ustúpiť a dovoliť dieťaťu jesť len to, čo chce pretože ho tým často krát oberáte o dôležité živiny a vitamíny. Ako teda poraziť prieberčivé dieťa a naučiť ho zjesť všetko?

Z každého trochu

Ak vaše dieťa odmieta skúsiť nové jedlo či zeleninu, vyskúšajte zaviesť ochutnávanie. Stanovte pravidlo, že skôr ako odmietne jedlo, musí z neho ochutnať aspoň dva kúsky alebo dve lyžice. Ešte lepším riešením je, ak jedlo ochutnávate spolu, pretože dieťa vás vníma ako vzor a ak ochutnávate aj vy, je väčšia pravdepodobnosť, že to zopakuje. Pri ochutnávaní môžete skúsiť chuť jedla pozitívne opísať, s čím je spojená väčšia šanca, že mu dieťa dá šancu. Posnažte sa svojho drobca tiež presvedčiť, že pokiaľ jedlo neochutná, nemôže vopred vedieť, či mu to bude chutiť. 

Zapojte zmysly

Naučiť dieťa jesť všetko sa dá aj iným a hravým spôsobom. Tento krát do ochutnávania skúste zapojiť zmysly. Dieťaťu zaviažte oči a skúste mu jedlo dať najskôr ovoňať a až následne ochutnať. Možno to na prvý pohľad nevyzerá lákavo, ale na prieberčivé dieťa je vhodné použiť hru, keďže sa sústredí viac na ňu, ako na to, čo mu v skutočnosti dáte zjesť.

Malé porcie 

Na to, aby ste boj s prieberčivosťou raz a navždy vyhrali, je potrebné dodržať isté pravidlá. V prvom rade, dieťaťu nedávajte zbytočne veľké porcie, ktoré by ho od jedenia mohli odradiť. Práve naopak, začnite s malými porciami. Najskôr podávajte iba malé kúsky nového jedla a dieťaťu dajte čas, aby si zvyklo na novú chuť.