Zdravý životný štýl vyznáva čoraz viac tehotných žien. Týždne očakávania netrávia nečinnosťou, ale sú aktívne, pokiaľ im to zdravotná situácia dovoľuje, prakticky celé tehotenstvo. Aj keď športovanie nemusí byť najlepší nápad, sú formy pohybu, ktoré môžu ženy robiť bez obmedzenia. Jednou z nich je aj joga, pri cvičení ktorej svalstvo neochabuje, skôr naopak, a ženy sa naučia aj správne dýchať, sústrediť sa a v podstate relaxovať.

Pohyb je dôležitý

V dnešnej spoločnosti je pohyb veľmi podceňovaný. Žiaľ, dospeli sme do bodu, že keď nás niečo bolí, dáme si tabletku a stačí nám, že momentálna bolesť odíde. Často však ide len o krátkodobú úľavu, ktorá nerieši príčinu. V tehotenstve to môže byť dokonca kontraproduktívne. Pritom veľa problémov by sme nemali, keby sme sa viac hýbali. Nezriedka totiž rôzne bolesti majú príčinu v zlom držaní tela – v svalovej disbalancii. U tehotných žien to platí, hádam, dvojnásobne, lebo bábätko v brušku je nemalá záťaž, a to nielen na chrbticu.

Preto pre ženy, ktoré majú fyziologické tehotenstvo, teda bez problémov, je dobré pokračovať vo fyzickej aktivite, ktorú robili (ak to nie je kontraproduktívne) a je jedno, či je to joga, pilates alebo prechádzky po horách – turistika. Väčšina žien si neuvedomuje, že fyziologický pôrod sa dá prirovnať k športovému výkonu. A preto, ak máme ochabnuté svaly, asi nám ťažko budú zrazu lusknutím prstov pracovať. Potom nám neostáva nič iné, ako spoliehať sa na druhých, že nejako bábätko dostanú z nás von. Preto ak chceme mať príjemné tehotenstvo a následne pôrod, pestrá pohybová aktivita by mala byť samozrejmosťou dokonca počas celého života a nielen v očakávaní. Samozrejme, že sa neodporúča anaeróbna aktivita, ale jemné naťahovanie a spevnenie svalov, aby sme zachovali pružnosť a pevnosť nášho tela. Výhodou tehotenskej jogy je aj upokojenie mysle a navodenie pozitívneho myslenia.

Spojenie

Sanskritské slovo joga znamená spojenie. To môžeme chápať v rôznych významoch, nielen ako spojenie fyzického s duchovným, čo asi najskôr napadne každému, ale aj ako spojenie ženy s bábätkom v brušku, a teda naladenie sa naň. Už zo samých princípov jogy vychádza, že sa pri nej nikdy nepremáhame (pri tehotenskej joge to platí dvojnásobne), s nikým sa neporovnávame a vždy sa usilujeme zlepšiť a napredovať, nie však v zmysle lipnutia na napredovaní alebo napredovaní za každú cenu.