Poznáte to, stačí jedno chorľavé dieťa v kolektíve a razom už aj to vaše doma posmrkáva a pokašliava. Aj samotné skúsenosti detských lekárov hovoria, že v posledných rokoch počet chorých detí narastá a najčastejšou príčinou je obvykle porucha ich obranyschopnosti. Ako však môžete usúdiť, že vaše dieťa je často choré? Niektorí lekári tvrdia, že optimálne je, ak dieťa prekoná bežné ochorenie asi štyrikrát do roka, čím sa  jeho imunita posilní. Ak sa však nádcha stále vracia, chyba môže byť na strane rodičov, pretože dieťa môže byť nedoliečené a majú nastavený zlý systém životosprávy, ktorý má veľký vplyv na zvýšenú chorobnosť.

Akých chýb sa rodičia najčastejšie dopúšťajú voči detskej imunite?

  • Nevyvážený jedálniček
  • Nesprávne obliekanie - u malých detí nadmerné, u teenagerov zase skôr naopak
  • Nedostatok pohybových aktivít, miesto toho vysedávanie pri počítači, pred televízorom a pod.
  • Častá antibiotická liečba
  • Prekurovanie domácností, hrozba teplotného šoku pri prechode zvnútra von
  • Pričastý pobyt v klimatizovaných obchodných centrách, autách a iných chladných priestoroch

Ako na detskú imunitu?

1. Nebojte sa trochu špiny

Prehnaná čistota je niekedy na škodu. Ak svoje deti a ich okolie od narodenia prehnane často umývate a dezinfikujete, vystavujete ich riziku, že môžu byť ľahkým terčom pre alergie, astmu alebo ekzém. Možno je to paradox, ale infekcie a zdravá dávka špiny z dlhodobého hľadiska detský imunitný systém trénujú. Detský organizmus by sa mal postupne zoznámiť s čo najväčším počtom rôznorodých baktérií, vírusov, parazitov a plesní, proti ktorým si vytvorí protilátky a jeho obranyschopnosť tak bude v dospelosti odolnejšia. Aj tu však treba poznať únosnú mieru. Nekarhajte ho, ak oblizne loptu, ktorá sa predtým váľala po zemi, ale zas mu nedovoľte brať do úst mince, ktoré prechádzajú desiatkami rúk. Imunológovia varujú, že ak sa imunitný systém v boji s parazitmi a baktériami dostatočne netrénuje, postupne stráca na sile a môže sa obrátiť proti svojmu nositeľovi. Práve kontakt s choroboplodnými látkami ho tak  udržuje v neustálom strehu.

2. Cítia sa podľa toho, čo jedia

Najúčinnejšou cestou, ako posilniť obranyschopnosť svojich detí, je zvnútra, a teda dostať im cez stravu do brušiek látky, ktoré majú schopnosť imunitný systém posilniť. Zapojte im do jedálnička phytonutrienty, a to najmä vitamín C a karotenoidy, ktoré sa nachádzajú v čerstvom ovocí a zelenine. Tie napomáhajú zvyšovaniu produkcie bielych krviniek a interferónov, ktoré majú schopnosť posilňovať bunky a zabraňovať vstupu vírusov do organizmu. Namiesto hranolčekov im k mäsku naservírujte porciu nakrájanej zeleniny a na desiatu a olovrant im pripravte banán, hrušku, broskyňu, či nastrúhanú mrkvu s jablkom.

3. Nepodceňujte dostatok spánku

Hoci by sa vám zdalo, že vaše ratolesti majú energie na rozdávanie, aj oni ju potrebujú dostatočne načerpať. Preto dbajte na to, aby mali kvalitný a primerane dlhý spánok. Jeho deficit totiž môže zvýšiť náchylnosť na ochorenie a pravdepodobnosť zrodu alergií. Deti v predškolskom roku a v prvých rokoch povinnej školskej dochádzky by mali spať desať hodín denne, dojčatá zhruba trinásť hodín a batoľatá potrebujú približne osemnásť hodín spánku. Kvalitný spánok sa odvíja i od prostredia, a preto pred spaním miestnosť vyvetrajte, aby bol vzduch svieži a nie vydýchaný a teplý.

Náš tip:

Výživový doplnok Preventan® Junior obsahuje vitamín C a unikátnu zmes biologicky aktívnych látok ProteQuine®, ktorá je kombináciou aminokyselín, oligopeptidov a nukleidov. Všetky tieto látky môžu prispieť k zníženiu únavy a vyčerpania a normálnej funkcii imunitného systému, najmä imunity slizníc. Inulín je rozpustná vláknina, pôvodom z čakanky, ktorá dopĺňa Preventan® Junior o ďalšiu aktívnu zložku. Cmúľacie tablety Preventan® Junior sú určené pre deti už od troch rokov a ich ovocná chuť nebude vašich drobcov odrádzať. Tablety je možné užívať dlhodobo, ako počas prepuknutia choroby, tak aj pred ňou alebo po ukončení liečby v čase regenerácie organizmu. Odporúčaná dávka je 1 tableta denne, ktorú stačí nechať voľne rozpustiť v ústach. Pre viac informácií kliknite na www.farmax.sk