A je to opäť tu. Jeseň a ochladenie prináša do našich domácností okrem príjemných chvíľ aj choroby. Nemusíme práve hovoriť o ochorení COVID-19, stačí, keď naše dieťa opäť prinesie zo školy či zo škôlky chrípku, nádchu či obyčajnú angínu. Pri prvých ľahších príznakoch nemusíte  hneď utekať do lekárne a vykúpiť preparáty z každého regálu, stačí, keď sa porozhliadnete v prírode. 

Fytoterapia, teda rastlinná medicína, ťaží nielen z byliniek, ale aj z húb, rias alebo machov. Používa listy, stonky, kôry, kvety, korene či semienka. Odvary a čaje následne liečia rôzne neduhy od výmyslu sveta, užívame ich ako prevenciu, na podporu imunity, pri hojení či liečbe infektov. Ale aj pri bylinkách platí, že to, čo je v jednej chvíli liekom, môže sa zmeniť na jed. Dôležitá je totiž miera, správnosť použitia, kvalita surovín, ale aj kombinácia s liekmi. Opatrnosť je vždy namieste, najmä ak hovoríme o malých deťoch. Ak rodičia váhajú, či je tá či oná bylinka, čaj či kvapky vhodné pre ich potomka, vôbec sa netreba hanbiť, ale radšej sa poradiť s lekárom či lekárnikom. Bylinková liečba sa odporúča deťom najskôr vo veku pol roka, pri niektorých druhoch sa dokonca odporúča veľ ká opatrnosť a vek až dvanásť či štrnásť mesiacov. Do troch rokov treba deťom dať radšej približne osminu odporúčanej dávky, do desať rokov štvrtinu a do dvanásť polovicu. Bylinky, ktoré sa pripravujú s alkoholom, sú pre deti úplne nevhodné. Ak sa však indikuje prírodná liečba správne, dokáže účinne bojovať s nachladnutím.

Kupujte bezpečne

Čaje, ktorých úlohou je liečba viróz či boľavého hrdla, treba piť po dúškoch a teplé. Najvhodnejšie sú sypané, kúpené v lekárni od osvedčených značiek. Nakupujte vždy v spoľahlivých obchodoch, ideálne v lekárňach. Pri kúpe cez internet sa vyhnite produktom s podozrivo nízkou cenou, tá totiž môže hovoriť o kvalite, respektíve nekvalite preparátov. Ak to zvládate sami alebo máte bezpečný zdroj, pokojne siahnite aj po domácky pripravených zmesiach. Ideálne je nazbierať si bylinky priamo v lese a zapojiť do zberu aj deti. Nielenže si budú vážiť prírodu, ale spoznajú aj jej pozitívne liečebné účinky.

Na horúčku

Pamätajte, že horúčka sa liekmi zráža až od hodnoty 38 stupňov Celzia. Dovtedy si môžete pomôcť práve bylinkami. Ideálny je čaj z lipy malolistej alebo z bazy čiernej. Pri obidvoch sa využívajú sušené kvety, ktoré treba zaliať vriacou vodou, prípadne chvíľ ku povariť. Odvar nechajte desať minút lúhovať a do mierne vychladnutého pridajte med a citrón. Horúčky zmierňuje aj vŕbová kôra, zázvor, mäta, škorica, dokonca aj brusnice. Medzi zázraky prírody na znižovanie teploty patria aj kamilky, teda rumanček kamilkový. Sušené kvety sa zalejú vriacou vodou a nechajú sa prikryté lúhovať. Rovnako sa pripravuje aj čaj zo sedmokrásky. Takéto liečivé čaje sa môžu piť po dúškoch až trikrát denne.

Kašeľ

Určite ste to už neraz zažili. Vaše dieťa sa začne takmer z ničoho nič zadúšať kašľom. Alebo mierna nádcha sa zrazu preklopí do stekajúcich hlienov a vy nespíte celú noc, podkladáte pod dieťa vankúš, odsávate, nútite ho smrkať. Netre- ba si však zúfať, kašeľ je normálnym obranným mechanizmom, ktorý má vyčistiť dýchacie cesty od látok, ktoré tam nepatria. Môže mať milión príčin, občas prirodze- ne odznie, inokedy sa s ním trápite celé týždne. Aj tu však podáva pomocnú ruku príroda. Doslova zázračná je cibuľa, materina dúška, skorocel kopijovitý, podbeľ liečivý, žihľava dvojdomá alebo už spo- mínaná baza čierna. Ak má dieťa vlhký produktívny kašeľ, netreba ho tlmiť, ale skôr uľahčiť vykašlia- vanie hlienov. Ideálny je skorocel a materina dúška, ktorá obsahuje rôzne liečivé silice. Okrem čajov sa využíva aj na inhalovanie. Divozel veľkokvetý sa v ľudovom liečiteľ- stve zberá už stáročia a používa sa na liečbu suchého aj vlhkého kašľa, pretože chráni sliznice horných dýchacích ciest, a to tak, že na nich zanecháva ochranný film. Na odhlienenie sa odporúča pri- praviť deťom čaj zo skorocelových listov a kvetov divozela a slezu. Vlhký kašeľ vie zmierniť aj yzop lekársky. Na suchý a dráždivý zase účinkuje ibištek.