Je dobre známe, že pobyt v prírode deťom výrazne prospieva. Má ohromný dopad nielen na ich fyzické a psychické zdravie, ale aj na celkový zdravý vývin. Práve v čase povinnej izolácie je však viac ako len žiaduce vymaniť sa z uzatvorenej a médiami preplnenej domácnosti a vychutnať si pobyt v prírode so svojimi ratolesťami. 

Príroda je magické miesto, ktoré ponúka deťom, ale aj dospelým mnoho zdraviu prospešných benefitov. Čistý vzduch, viac kyslíka, pokoj a ticho. Pomáha čistiť pľúca, zlepšuje okysličovanie krvi a zároveň výrazne posilňuje imunitný systém. To je len zlomok toho, čo všetko príroda dokáže. Prečo by sme sa teda mali vzoprieť vlastnej lenivosti a otvoriť deťom dvere ku skutočnému a nezištnému lekárovi? 

Zlepšuje pozornosť a pamäť dieťaťa

U detí je ich hravosť a bezhlavosť akousi prirodzenou vývojovou črtou. Niekedy to však pretrváva dlhšie ako by malo, čoho dôsledkom je, že čoraz viac detí má problém so sústredením sa, či už kvôli rôznym vedľajším podnetom, psychickej únave alebo ADHD. Pobyt v prírode alebo len jednoduchá prechádzka dokáže tento dopad výrazne zmierniť, pretože „neposkytuje“ toľko rušivých podnetov. Podľa vedcov z Univerzity v Michigane takisto prechádzka po lese dokáže zlepšiť krátkodobú pamäť dieťaťa až o 20%. V prírode dieťa rozptyľuje menej vzruchov, vďaka čomu svoju pozornosť zameriava len jedným smerom, čo môže vo veľkej miere pomôcť aj deťom s poruchami osobnosti alebo učenia.

Znižuje stres a úzkosť

Hoci by sme si mnohí mysleli, že stres je dnes nepísanou diagnózou len nás dospelých, nie je to celkom pravda. Bohužiaľ, v dnešnej dobe sú vystresované už aj deti. Deti môžu prežívať nepokoje napríklad z výsledkov v škole, kamarátskych nezhôd alebo rôznych iných, často skrytých situácií. Niekedy stačí dieťa vziať len na prechádzku do prírody, kde je väčšia šanca, že o svojom probléme začne hovoriť. Mnohé výskumy totiž potvrdili, že čerstvý vzduch a dostatok zelene ovplyvňuje  vylučovanie stresového hormónu – kortizolu a dokáže uvoľniť stres a napätie. Vďaka tomu je príroda schopná urobiť aj z detí zdravších a šťastnejších ľudí.  

Rozvíja sebadisciplínu 

Disciplína je najmä pre menšie deti neznámy pojem. To však neznamená, že ju deti aj v útlom veku nemôžete naučiť, práve naopak. Neorganizované hry v prírode zvyšujú u detí schopnosť riešiť problémy a učia ich sebadisciplíne. Deti, ktoré trávia veľa času vonku sú viac spoločenské, dokážu lepšie spolupracovať, rýchlejšie reagovať a sú sebavedomejšie. Vezmite teda deti do prírody a zahrajte si s nimi jednoduchú hru. Deti sa naučia sebadisciplíne, spoločnej hre a hoci budú na konci dňa unavené, budú zaspávať šťastnejšie a s krásnymi spomienkami.