Rumanček, či ľudovo harmanček je jedna z najliečivejších byliniek, ktorá sa využíva v tradičnej medicíne už od starovekých kultúr. Jeho všestranné využitie a účinky pre zdravie i krásu sú velebené mnohými generáciami.

Hojí zvonku i zvnútra

Harmanček patrí medzi najviac upokojujúce rastliny na svete, má hojivé účinky predovšetkým na našu pokožku. Pravidelným pitím harmančekového čaja upokojíte aj zapálené hrdlo, aj boľavý žalúdok či nepokojnú myseľ. Bylinka s drobnými bielymi kvietkami sa suší pri správnych postupoch. Sušený harmanček kúpime v každej lekárni a môžeme si doma z neho pripraviť výluh, ktorý potom lokálne potierame alebo pijeme ako čaj.

Najviac hojivé účinky sa ukazujú pri liečbe rôznych problémov s kožou. Pomáha liečiť akné a upokojovať zapálenú či citlivú pokožku, zmierňuje opuchy a kruhy pod očami, lokálne tíši prejavy ovčích kiahní, hojí rany, popáleniny, či miesta po bodnutí hmyzom. Posledné výskumy zistili, že harmančekové výluhy a roztoky sú efektívnejšie pri liečby rôznych kožných problémov ako kortikosteroidy, ktoré sú často predpisované.  

Modrý olejček 

Z harmančeka sa destiláciou získava aj ďalší liečivý produkt – olejček modrej farby azulén. Jeho hojivé účinky sú známe už od 15. storočia. Azulén je často súčasťou šetrných prípravkov detskej kozmetiky, pretože svojimi vlastnosťami a účinkami chráni detskú pokožku pred baktériami a možnými zápalmi. Jeden z najtradičnejších a rokmi overených produktov s azulénom je detský olejček Aviril. Používaním detského olejčeka vytvoríte na pokožke jemný film, ktorý ju bude chrániť pred začervenaním, mikróbmi a inými vonkajšími vplyvmi.

Olej je najvhodnejšie nanášať hneď po kúpeli dieťatka, keď je pokožka ešte mierne vlhká. Počas natierania môžete svojmu bábätku dopriať jemnú masáž telíčka. Vychutnáte si tak vzájomnú blízkosť a pripravíte ho na pokojný spánok s pocitom bezpečia. Pravidelným používaním detského olejčeka s výťažkom z harmančeka zabezpečíte pokožke svojho bábätka vláčnosť, jemnosť a krásnu prirodzené vôňu, ktorou je Aviril až ikonicky známy. 

Vedeli ste, že detská kozmetika Aviril je na trhu viac ako 90 rokov?

Používali ju nielen naše mamičky, ale aj babičky. Táto tradícia v mnohých rodinách pokračuje. Aviril bol pôvodne iba detský zásyp, dnes je táto kozmetika známa hlavne vďaka detskému olejčeku v sklenenej fľaštičke, či krému proti zapareninám. Olejček  vytvára na pokožke bábätka jemný film, ktorý ju chráni pred začervenaním, mikróbmi a baktériami. Balenie v sklenenej fľaštičke, ktorá si zachovala svoj retro dizajn, je recyklovateľné a šetrné k prírode. Kúpite v 101 Drogerie, Coop Jednota, Tesco, Teta a Metro.