Rumanček, či ľudovo harmanček je jedna z najliečivejších byliniek, ktorá sa využíva v tradičnej medicíne už od starovekých kultúr. Jeho všestranné využitie a účinky pre zdravie i krásu sú velebené mnohými generáciami.

Hojí zvonku i zvnútra

Harmanček patrí medzi najviac upokojujúce rastliny na svete, má hojivé účinky predovšetkým na našu pokožku. Pravidelným pitím harmančekového čaja upokojíte aj zapálené hrdlo, aj boľavý žalúdok či nepokojnú myseľ. Bylinka s drobnými bielymi kvietkami sa suší pri správnych postupoch. Sušený harmanček kúpime v každej lekárni a môžeme si doma z neho pripraviť výluh, ktorý potom lokálne potierame alebo pijeme ako čaj.

Najviac hojivé účinky sa ukazujú pri liečbe rôznych problémov s kožou. Pomáha liečiť akné a upokojovať zapálenú či citlivú pokožku, zmierňuje opuchy a kruhy pod očami, lokálne tíši prejavy ovčích kiahní, hojí rany, popáleniny, či miesta po bodnutí hmyzom. Posledné výskumy zistili, že harmančekové výluhy a roztoky sú efektívnejšie pri liečby rôznych kožných problémov ako kortikosteroidy, ktoré sú často predpisované.  

Modrý olejček