Opakuje sa to každý večer. Azda najväčším problémom rodičov, ktorý musia opakovane riešiť je to, ako uspať svoje malé dieťatko. Rodičia skúšajú rôzne výchovné a nevýchovné metódy s často až komickými rituálmi. Čo na drobcov, ktorí nie a nie zaspať, vo všeobecnosti zaberá najviac?

Hojdanie 

Deti obľubujú takmer akýkoľvek pohyb, pretože už v maternici sa neustále pohybovali (či už svojvoľne, ale aj keď sa hýbala matka). Čo ste teda zasiali v novorodeneckom a dojčenskom veku, budete žať u batoliatka. Ak ste jazdili s dieťaťom v kočíku cez prah či okolo vášho príbytku, uspávali ho na rukách alebo v šatke či sa s ním hojdali posediačky na lopte, tak batoľa po tom len tak túžiť neprestane. 

Postupne však môžete skúsiť vašej ratolesti vysvetliť, že už je na hojdanie ťažké a vás z toho bolí chrbát a dohodnúť sa s ním na inej alternatíve, napríklad na čítaní príbehov. Skúste mu povedať, že taký veľký chlapec už predsa dokáže zaspávať vo svojej posteli a nenechá sa nosiť ako malé dieťatko. 

Zábava 

Skúste sa na to pozrieť z pohľadu malého batoliatka. Celý deň niečo skúma, niekam lezie a nezastaví sa. Prirodzene sa potom búri proti nude, ktorú spánok predstavuje. Skúste preto zo zaspávania vytvoriť niečo príjemné. Po dobrej večeri, kúpaní a večerníčku musí nasledovať zábavný program. Napríklad mu môže otec rozprávať o motorkách a autách, vymýšľať zábavné príbehy zo svojho detstva, alebo prečítať obľúbenú knihu. Mamička môže spievať a hladkať. Dajte si však v tomto prípade pozor, aby sa z vášho večerného rituálu nevytvorila pre vás otravná povinnosť. Dieťa by to na vás rýchlo spoznalo a dalo vám to pocítiť.