Deti a my - Claim
24. august 2019
Problém s uspávaním dieťaťa? Skúste overené rady, ako na to

Opakuje sa to každý večer. Azda najväčším problémom rodičov, ktorý musia opakovane riešiť je to, ako uspať svoje malé dieťatko. Rodičia skúšajú rôzne výchovné a nevýchovné metódy s často až komickými rituálmi. Čo na drobcov, ktorí nie a nie zaspať, vo všeobecnosti zaberá najviac?

Hojdanie 

Deti obľubujú takmer akýkoľvek pohyb, pretože už v maternici sa neustále pohybovali (či už svojvoľne, ale aj keď sa hýbala matka). Čo ste teda zasiali v novorodeneckom a dojčenskom veku, budete žať u batoliatka. Ak ste jazdili s dieťaťom v kočíku cez prah či okolo vášho príbytku, uspávali ho na rukách alebo v šatke či sa s ním hojdali posediačky na lopte, tak batoľa po tom len tak túžiť neprestane. 

Postupne však môžete skúsiť vašej ratolesti vysvetliť, že už je na hojdanie ťažké a vás z toho bolí chrbát a dohodnúť sa s ním na inej alternatíve, napríklad na čítaní príbehov. Skúste mu povedať, že taký veľký chlapec už predsa dokáže zaspávať vo svojej posteli a nenechá sa nosiť ako malé dieťatko. 

Zábava 

Skúste sa na to pozrieť z pohľadu malého batoliatka. Celý deň niečo skúma, niekam lezie a nezastaví sa. Prirodzene sa potom búri proti nude, ktorú spánok predstavuje. Skúste preto zo zaspávania vytvoriť niečo príjemné. Po dobrej večeri, kúpaní a večerníčku musí nasledovať zábavný program. Napríklad mu môže otec rozprávať o motorkách a autách, vymýšľať zábavné príbehy zo svojho detstva, alebo prečítať obľúbenú knihu. Mamička môže spievať a hladkať. Dajte si však v tomto prípade pozor, aby sa z vášho večerného rituálu nevytvorila pre vás otravná povinnosť. Dieťa by to na vás rýchlo spoznalo a dalo vám to pocítiť. 

Pravidelnosť

Aj preto vás to všetko musí baviť. Deti a batoľatá obzvlášť potrebujú pravidelnosť. To im dodá pocit istoty a bezpečia. Skúšajte preto počas dňa dodržiavať určitý režim. Občas z neho samozrejme môžete vybočiť, lebo deti dokážu veľmi dobré rozlíšiť bežné dni a výnimočne (dovolenka, oslava). 

Schopnosť podriadiť sa autorite a režimu sa navyše vášmu dieťaťu hodí v škôlke a neskôr aj v škole. Pri extrémnych situáciách ako je smrť blízkeho alebo rozvod rodičov či pobyt v nemocnici, však kašlite na režim. V takýchto chvíľach robte to, o čom ste presvedčení, že to vašej ratolesti najviac prospeje. 

Spoločný spánok

Snaha niekedy vyjde nazmar a dieťa aj tak odmieta zaspať samo. Potom je už len na vás, či budete opakovane skúšať dieťa vrátiť do svojej postele alebo mu dovolíte pospať si s vami na vašej manželskej posteli. Výhodou je, že takto zaspí skoro a v noci sa nebude budiť. Nevýhodou môže byť málo priestoru, nabúranie vášho manželského života a hrozba že si na to zvykne. Malým kompromisom môže byť postieľka, ktorá nemá bočnicu a prisunie sa k vašej posteli. V niektorých rodinách však majú aj metódy, že dieťa zaspáva vo svojej postieľke, no ak sa v noci prebudí, môže prísť ľahnúť si k rodičom. Časom potom začnú pribúdať noci, kedy už nepríde vôbec, až prestane chodiť úplne. Možností je preto viacero a záleží len na vás, čo vám bude najbližšie.