Určite to poznáte. Protivný budík zvoní ráno tak neúnavne, že ste nakoniec donútená vstať. Ešte v polospánku sa oblečiete a nachystáte si raňajky. Hľadáte ten známy životabudič menom káva. Áno, pomerne bežný scenár. Pokiaľ sa ale pokúšate otehotnieť, mohol by práve tento hnedý skvost vaše snaženie niekedy aj pomerne podstatne oneskoriť. Prečo?

Čím viac kávy za deň, tým nižšia šanca otehotnieť

Čím menej pijete kávu a konzumujete iné kofeínové výrobky (čaj, ale aj napr. čokoládu), tým vyššia je vaša šanca otehotnieť. Zhoduje sa na tom väčšina štúdií, ktoré tento fakt skúmali. Porovnávali dobu, ktorú od začatia nechráneného sexuálneho styku k otehotneniu potrebovali ženy, ktoré kávu pili, a akú dobu potrebovali ženy, ktoré ju nepili. V jednej z nich sa dokonca uvádza, že ženy, ktoré pili menej ako šálku kávy denne, mali dvakrát vyššiu šancu otehotnieť oproti ženám, ktoré pili kávu pravidelne. S vyšším množstvom kofeínu sa riziko viac prehlbovalo.

Ďalšie štúdie sa zaoberali vzťahom cigariet, kofeínu a doby počatia. Je jasné, že už samotné fajčenie znižuje šance počať potomka. A nefajčiarky, ktoré pili viac ako tri šálky denne, mali 2,7-krát nižšia šancu počať do jedného roka od začiatku svojho snaženia.

 

Riziko aj po počatí

Kofeín môže byť nebezpečný aj po počatí. Určite nepredstavuje zďaleka taký risk ako napríklad fajčenie, ale pri vyšších dávkach a pri pravidelnej konzumácii môže hroziť hneď niekoľko komplikácií, napr. spontánny potrat či nízka pôrodná váha vášho potomka.

Piť či nepiť kávu?

Je niekoľko rizikových faktorov neplodnosti, ktoré hrajú preukázateľne podstatne vyššiu úlohu než kofeín:

  • vyšší vek,
  • vyššia telesná hmotnosť,
  • fajčenie,
  • nezdravá strava,
  • nedostatok fyzickej aktivity.

Štúdie sa síce na negatívnom efekte kofeínu úplne stopercentne nezhodujú, no s veľkou pravdepodobnosťou na ľudskú plodnosť naozaj príliš priaznivé účinky nemá. Káva, čaj a čokoláda sú síce chutným spestrením nášho dňa, ale priznajme si, že ich k životu nevyhnutne nepotrebujeme. Ak teda túžite po dieťati, je lepšie sa im vyhnúť, obzvlášť káve.

Foto: Shutterstock