Spánok patrí medzi najdiskutovanejšiu tému čerstvých mamičiek. A týka sa to nielen toho detského, ale aj rodičovského. V oboch prípadoch je totiž spánku málo. Čo pomôže k správnym nočným návykom bábätiek a zároveň maminkám zaistí aspoň pár hodinový oddych?

V prvom rade režim

Nastaviť bábätku prakticky od narodenia režim je dôležité, no každopádne aj náročné. Postupom času ho však treba vybudovať a samozrejme aj striktne dodržiavať. Pokúste sa preto vytvoriť už od začiatku dieťatku režim, do ktorého spadá aj správne načasovanie spánku. Pre novonarodené dieťa je typické veľmi časté dojčenie po malých dávkach, pretože si na mlieko ešte len zvyká a žalúdok sa postupne rozťahuje. Takto malé dieťa nemá žiadny režim, nepozná rozdiel medzi dňom a nocou a práve šestonedelie až prvé tri mesiace sú tým časom, keď sa dieťa zoznamuje so svetom a kedy mu mama pomôže nájsť určitý životný rytmus. Preto začnite pravidlá nastavovať čo najskôr. Keď ich začnete praktizovať hneď po príchode s pôrodnice alebo sa o to začnete aspoň snažiť a dodržíte ich, najneskôr po troch mesiacoch by si na ne malo dieťa zvyknúť.

Pokiaľ vás však problémy so spánkom dieťatka stále trápia, prinášame niekoľko tipov, ktoré môžu pomôcť k pokojnému a nerušenému spánku vás aj vášho drobca.

Pred spánkom vyvetrajte

Čerstvý vzduch robí bábätku dobre. Miestnosť by nemala byť prekúrená, ideálna teplota je 18–20 °C. Pri vyššej sa dieťa potí a je nepokojné.

Žiadne silné svetlo

Zaspávať by dieťa nemalo pri svetle, ale ani pri úplnej tme. Do izby preto kúpte tlmené svetlo. Prináša bezpečie a vám pomôže s orientáciou v tme.

Radšej menej oblečenia

Bábätko na noc príliš neobliekajte, aby sa nespotilo, pretože to môže tiež narušiť jeho spánok. Stačí mu košieľka a dupačky z pohodlných a prírodných materiálov.