Úrazy sú v detskom veku veľmi bežné, najmä preto, že deti nedokážu posúdiť riziká a predpokladať vývoj situácií tak, ako dospelí. Každý rodič si to skôr či neskôr overí – stačí sa na sekundu otočiť a nešťastie je na svete. Ako sa v takej chvíli zachovať?

Krvácanie

Krvácanie vzniká, keď sa poruší stena cievy. Bez ohľadu na príčinu môže byť vonkajšie, vnútorné alebo skryté. Ak ide o drobnú ranu, krvácanie držané pod tlakom čoskoro ustane. Typickým príkladom je porezaný prst, kde ranku stačí trochu podržať a potom ošetriť náplasťou. Alebo krvácanie z nosa, kedy stačí dieťa držať v predklone a palcom a ukazovákom 10 minút stláčať krídla nosa oproti sebe. 

Na väčšiu ranu priložíme krytie, najlepšie také, ktoré saje (textil, obväz, krytie z domácej lekárničky) a pevne obviažeme obväzom. Ak krv presakuje aj cez obväz, na miesto presakovania priložíme ďalšiu vrstvu obväzu a pevne ovinieme. Ak už obväz nemáme, môžeme si pomôcť aj pevnými predmetmi, napr. nerozbalenými vreckovkami alebo aj tlakom vlastnej ruky.  Nikdy nevyťahujeme z rany zaseknutý cudzí predmet! Obložíme ho obväzmi alebo iným savým materiálom a snažíme sa, aby sa nehýbal. Krvácanie dokáže ohroziť život, preto netreba strácať čas. Krvácanie zastavíme tlakom v rane, buď tlačíme oproti kosti alebo okraje rany k sebe a do hĺbky bez ohľadu na miesto na tele. Dieťa sami dopravíme na lekárske ošetrenie alebo voláme číslo 155 alebo 112. 

Zlomeniny

U detí sú časté poranenia končatín spôsobené pádom alebo nárazom do prekážky, najčastejšie miesta zlomenín sú zápästia, predlaktia, rameno, členok a stehenná kosť. Postihnuté miesto je bolestivé, môže opuchnúť. V niektorých prípadoch je vidieť jasné zdeformovanie alebo aj zmenu v dĺžke končatiny. Funkčnosť a pohyblivosť končatiny je narušená.  V prípade, že došlo aj k poraneniu kože - vznikla otvorená rana - prekryjeme poranené miesto, použijeme sterilné krytie. Potom znehybníme končatinu. Ak z rany trčia úlomky kostí, ošetríme ako cudzie teleso s krvácaním. Ak z rany vyteká krv, ošetríme, ako sme písali vyššie tlakovým obväzom. 

Dolnú končatinu znehybniť

Ak je poranenie v členku, môže stačiť chladenie, spevnenie obväzom a kontrola u lekára, no niekedy treba urobiť viac. Pri poranení dolnej končatiny je tiež vhodné končatinu znehybniť. Ak je to možné, zdravú končatinu priložíme k poranenej a priestor medzi nimi vystelieme mäkkou vrstvou (zloženým oblečením, dekou...). Zviažeme ich k sebe vždy v zdravých miestach nad a pod poranenou oblasťou. Ak je poranená kosť, zviažeme k sebe kĺby - priehlavky plus členky, kolená. Ak je poranený kĺb (napr. koleno), zviažeme predkolenia a stehná a zariadime lekárske vyšetrenie. U malých detí sa stáva, že okrem bolesti a obmedzenia pohyblivosti nemajú iné príznaky poranenia kostí a kĺbov. Ak ťažkosti pretrvávajú a boli spôsobené úrazom, je potrebné lekárske vyšetrenie.

Horná končatina patrí do závesu

Ak dieťa drží ruku pritiahnutú k prednej strane trupu, použijeme trojrohú šatku alebo iný široký pruh tkaniny a poranenú končatinu uložíme do závesu (ako do hojdačky). Záves musí podoprieť celé predlaktie od prstov ruky až po lakeť (preto potrebujeme široký kus látky). Dokončíme ho urobením uzla za krkom dieťaťa. Takto sa ošetrujú všetky poranenia hornej končatiny od kľúčnej kosti až po zápästie. Ak nemáme žiadnu vhodnú tkaninu, ale dieťa má oblečené tričko, môžeme použiť aj to. Stačí spodný okraj pretiahnuť cez predlaktie pritiahnuté na trup a okraj prichytiť ku golieru trička (napr. aj sponkou do vlasov). Nie vždy je potrebné privolanie záchrannej služby. Podľa danej situácie zvážte možnosť transportu vlastným vozidlom. 

Úraz elektrickým prúdom

V prvom rade je nevyhnutné prerušiť elektrický obvod, ktorého sa dieťa stalo súčasťou - vypnúť ističe, vytiahnuť nepoškodený kábel spotrebiča zo zásuvky. Ak je zdroj mimo dosahu alebo je potrebný odborný zásah (hasiči, elektrikári), nesmieme do nebezpečnej oblasti ani vstúpiť! Okamžite voláme na číslo 112 a situáciu popíšeme. Počkáme na pomoc.

Za žiadnych okolností sa dieťaťa nesmieme dotknúť, kým je v elektrickom obvode!  Ak zostane pri vedomí, je často veľmi dezorientované, pociťuje tŕpnutie končatín. Dieťa v bezvedomí, ktoré dýcha, uložíme na bok a privoláme záchrannú službu. Neustále ho sledujeme pre prípad, že by prišlo k zástave dýchania (a teda i krvného obehu). Popáleniny chladíme vodou alebo inou studenou neagresívnou tekutinou. Dieťa v bezvedomí bez známok dýchania uložíme na tvrdú podložku na chrbát, zakloníme mu hlavu a podáme 5 úvodných vdychov. Ak sa dýchanie neobnoví, začneme oživovať a privoláme záchrannú službu. Všetky prípady úrazu elektrickým prúdom musí čo najskôr vyšetriť lekár.