Deti a my - Claim
2. september 2019
Prváčik potrebuje denný režim: Čo by mal zahŕňať?

Máte doma budúceho prváčika? Pre dieťa bude nástup do školy veľkou zmenou nie len v režime v rámci nej, ale aj tom domáckom. Poďme sa preto pozrieť na to, ako by mal vyzerať denný program vášho nového školáka a čo spraviť, aby sa adaptoval čo najlepšie.

Návrat k pôvodnému režimu 

Nechcete pre dieťa terapiu šokom. Aj preto sa už na konci prázdnin pokúste vrátiť k pôvodnému režimu a teda pravidelne chodiť spať, chodiť vstávať a dávať dieťaťu povinnosti. Takto plynulejšie prejde na režim, ktorý ho čaká nástupom školského roka. 

Koniec ponocovaniu 

Pozeralo dieťa počas leta do neskorej hodiny rozprávky a filmy? S tým treba učiniť koniec. Vaša ratolesť musí mať dostatočné množstvo spánku, aby bola v škole počas vyučovacích hodín sústredená a čulá. Netreba sa však ľakať, keď sa dieťa vráti zo školy unavené a chce si ísť poobede ľahnúť. Pravdepodobne to časom pominie, len si musí zvyknúť na nový režim. 

Jedálniček

Dbajte na to, aby váš prváčik jedol pravidelne a dostatočne. Nemali by u neho prevažovať veľmi kalorické a mastné jedlá. Na desiatu mu radšej pribaľte ovocie a zeleninu. Naučte ho aj nezanedbávať pitný režim, ktorý je niekedy dôležitejšie ako samotné jedlo. Navyše, pred odchodom do školy by sa mal vždy naraňajkovať. 

Príprava na nasledujúci deň

Pripravte si učenie a oblečie do školy ešte deň vopred a nikdy nie ráno. Predídete tým zbytočnému stresu. Aktovku by si mala vaša ratolesť nachystať sama. Vy mu ju však vždy skontrolujte. Vo vašej réžii nech je zasa chystanie oblečenia. Pri dievčatách sa takto môžete vyhnúť možnej hádke o tom, čo si majú na seba vziať.

Ráno s prehľadom

Povie sa to síce ľahko, no skúste to ráno bez zhonu. Vždy si nechajte časovú rezervu. Hlavne si svoje problémy s manželom nechajte radšej na neskôr. Ráno nech je vašou jedinou úlohou vypraviť dieťa v pokoji do školy. Hádky by nepridali na pohode ani vám, ani jemu.