Nad touto otázkou sa zamýšľa mnoho žien, a to najmä vtedy ak na svojom tele spozorujú menej či viac výrazné zmeny. Viete však, ktoré prvé príznaky tehotenstva na sebe môžete spozorovať ešte skôr ako vám vynechá menštruácia?

Úplne prvé príznaky tehotenstva sa objavujú v čase, keď ešte len čakáme, či menštruácia príde alebo nie. Väčšina z nich je však veľmi podobná príznakom PMS, čiže predmenštruačného syndrómu, inak povedané blížiacej sa menštruácie. Najvýznamnejším príznakom tehotenstva je bezpochyby meškajúca menštruácia. Vtedy sme si na 99 % isté, že to bude tehotenstvo. No poznáte aj ostatné, menej významné príznaky tehotenstva, ktoré možno spozorovať ešte pred jej vynechaním?

Bolestivé prsia

Bolestivé prsia a citlivejšie bradavky sú veľmi podobným príznakom aj PMS. Ak však ide o tehotenstvo, okrem bolesti a citlivosti môžete mať takisto pocit, že vaše prsia “zrazu” oťažievajú a bradavky sú omnoho viac citlivejšie, ako zvykli byť pred menštruáciou.

Zmena chuti do jedla

V prvých týždňoch tehotenstva pociťuje väčšina budúcich mamičiek zmenu chuti do jedla. Vo väčšine prípadov ide najskôr o nechutenstvo, takže ak ste napríklad vášnivou milovníčkou kávy a odrazu ju nemôžete ani cítiť, menštruácia sa pravdepodobne ani nedostaví.

Nevoľnosť

Najznámejším signálom tehotenstva je nevoľnosť neraz spojená so zvracaním, hoci ňou nemusí trpieť každá budúca mamička. Nevoľnosť nemusí byť len ranná, niektoré ženy ňou trpia aj počas celého dňa. Takisto môžete mať citlivejší čuch a byť viac náchylná na pachy, ktoré väčšinou vyvolajú zvracanie.

Častejšie močenie

Ak ste tehotná, už v prvých dňoch začínate mať častejšiu potrebu močiť. A to aj v prípade, ak ste toho vypili len minimum. Rastúci plod totiž tlačí na močový mechúr, ktorý sa preto musí vyprázdňovať častejšie.

Výtok

Mnohé ženy majú od prvých dní (možno) budúceho tehotenstva intenzívnejší výtok ako inokedy. Kým výtok pred príchodom menštruácie je zvyčajne žltý a hrudkovitý, ten tehotenský nie je zafarbený, ani nepáchne.

Bolesti brucha a zmeny vo vyprázdňovaní

Aj pocit nafúknutia, zväčšenia bruška, či mierne pobolievanie a bolesti v podbrušku, ako aj v krížovej oblasti, môžu byť prvými a často nenápadnými príznakmi tehtotenstva. Môže sa k nim pridať aj zápcha či hnačka a ich striedanie.