Hľadanie prvého zúbka je obľúbeným rodinným športom. Úslovie „za prvý zúbok šaty“ je vžité celé generácie a každá mamička si rada kúpi nejaký módny kúsok do šatníka. Prvé zúbky však prinášajú aj prvé problémy. Všetko je však o správnej starostlivosti.

Prvé sú rezáky

Rast chrupu má svoje zákonitosti. Prvé na rade sú dolné rezáky, potom horné rezáky, okolo prvých narodenín prvé dočasné stoličky. To znamená, že za rezákmi zostáva medzera, ktorú do dvoch rokov vyplnia očné zuby a ako posledné sa prerezávajú druhé stoličky. Kompletný by mal byť tento dočasný chrup okolo troch rokov. Prerezávajúce sa zúbky poznáte podľa zdurených a začervenaných ďasien, ktoré sa rýchlo menia na malé tvrdé biele hrčky.

Samotné prerezávanie a tvorba prvého chrupu je náročný proces riadený hormonálne a enzymaticky. Môže prebehnúť aj bez povšimnutia, dieťa nemusí mať žiadne bolesti, ale skôr sa pripravte na niekoľko prebdených a preplakaných nocí. Deti sú mrzuté, nespia, plačú, môžu mať zvýšenú teplotu, nechcú jesť. Všetky „nenálady“ pramenia z pocitov tlaku na ďasná, prípadne z bolesti, ktorá k prerezávaniu chrupu patrí. Dieťa môže mať aj hnačku a horúčku. Celkom bežným a neškodným sprievodným javom, ktorý môže rodiča na udalosti v puse upozorniť, je zvýšený tok slín.

Ako pomôcť? Na trhu nájdete najrôznejšie hryzadlá všetkých tvarov a farieb, ktoré sa vychladia v chladničke a dieťaťu uľaví, keď ich cmúľa a hryzká ďasnami. V lekárňach alebo u pediatra dostanete tipy na gély uľavujúce od bolesti, tými masírujte opuchnuté a citlivé ďasná. Prípravky na tento účel určené sú celkom neškodné a účinne zmierňujú nepríjemné pocity.

Signál k zmenám

Prerezávaním prvých zubov sa proces odstavenia od dojčenia neurýchli. Pripravte sa však na to, že bábätko sa bude snažiť zúbky využiť a stlačí bradavku. Dbajte na jej správne umiestnenie vzadu v pusinke dieťaťa, aby ste si ju nepoškodili. Prvý zub je aj signálom, že síce budete naďalej dojčiť, ale je čas na zavádzanie prvých príkrmov. Skúste spestriť jedálny lístok o zemiaky s mrkvou a postupne pridávajte ďalšie zložky.

Ďalším významným posunom je fakt, že o prvé zúbky potomka sa musíte začať starať, teda pravidelne ich čistiť, aby vydržali zdravé po celú dobu, čo budú v pusinke. Hoci je mliečny chrup len dočasný, má pre dieťa veľký význam. Dieťa sa s ním učí hrýzť, postavenie mliečnych zubov ovplyvňuje výslovnosť a tvar čeľustí a tváre. Stav mliečnych zubov má vplyv aj na vývoj stáleho chrupu. Pri práve prerezaných zúbkoch stačí po jedle či dojčení zotrieť čistou gázou alebo plienkou zvyšky jedla.