Narodenie ďalšieho dieťatka je zakaždým veľkou zmenou, ktorá ovplyvní každého člena rodiny. V neposlednom rade ním sú aj starší súrodenec alebo súrodenci, ktorí sú na úkor "malého" súrodenca akosi odrazu menej dôležití. Dá sa však pri malom bábätku dosiahnuť rovnomerný pomer pozornosti, času, či energie pre všetky deti?

Je prirodzené a samozrejmé, že každé novorodeniatko zmení celú rodinu. Vtedy sa všetká pozornosť upriami len na neho a celý svet sa točí okolo tohto "malého zázraku". Kvôli tomu sa stáva, že sa starší súrodenec dostáva do úzadia, pretože z pozornosti, či času mu už veľakrát neostane. Môže sa cítiť menej dôležitý alebo začať mať pocit, že ho už nemáte radi, pretože ste "dostali" niekoho nového. Čo robiť v takom prípade? Ako docieliť to, aby sa aj po narodení ďalšieho potomka, váš prvorodený cítil rovnako milovaný a dôležitý ako predtým? Radí detská psychologička, Mgr. Tereza Beníšková.

Pravidlo "prvorodený je vždy prvý"

Prvorodené dieťa je vždy to prvé, s ktorým ste vy ako mamička, či spolu s oteckom "všetko" zažívali po prvýkrát. Je jasné, že pri prvom tehotenstve je mnoho mamičiek opatrnejších ako pri ostatných, pretože ešte celkom nevedia, čo môžu čakať. Napriek tomu, že vám do rodiny pribudol nový člen, nezabúdajte na svojho prvorodeného. Dobrým zvykom je vtedy uplatniť pravidlo „prvorodený je vždy prvý“. Vysvetlite svojmu dieťaťu, že to, že mať súrodenca neznamená, že ho už nemáte radi, len si vyžaduje viac času. A hoci to nejde to zakaždým, ukážte mu, že aj bábätko chvíľočku počká, kým mamička niečo dokončí so starším.

Zapojte staršie dieťa do starostlivosti

Úloha staršieho súrodenca je veľmi dôležitá a je vhodné ju tak vášmu prvorodenému aj vykresliť. Stačí, ak ho jednoducho zapojíte do starostlivosti o bábätko. Môže podávať krém, čistú plienku, vyberať obrázok na plienke a pod. Bude sa cítiť dôležité. Mamička sa takisto môže pri niektorých činnostiach venovať obom. Napríklad pri dojčení čítať staršiemu rozprávku, stavať si s ním z lega alebo česať bábiky, zatiaľ čo bábätko spí v šatke... Tiež je dobré, keď staršie dieťa dostane po narodení mladšieho nejaký darček „od bábätka“.